آیا با دستگاه های پرکن مایعات آشنایی دارید؟

شما تحقیقات خود را انجام داده اید و اکنون یک محصول عالی را جهت ارائه به بازار در اختیار دارید. یک بطری جذاب و شکیل جهت بسته بندی انتخاب نموده اید و سیستم توزیع بسیار خوبی را نیز در نظر گرفته اید، سرمایه مناسبی را برای راه اندازی ایده خود فراهم کرده اید تنها مشکلی که مانده راه اندازی خط تولید محصول می باشد.
قطعه اصلی خط بسته بندی شما مطمئنا یک دستگاه پرکن می باشد. دستگاه پرکن قاعدتاً یک ماشین استنلیس استیل زیبا و با شکوه می باشد که محصول عالی شما را به دقت درون بطری ها، با بیشترین سرعت ممکن پر می کند.
اینجاست که واقعیت شروع می شود. یک دستگاه پرکن، خیلی سریع مایعات آبکی با غلظت کم را درون بطری پر می کند. ولی برای پر کردن یک ظرف از مایعات غلیظ مطمئناً زمان زیادی صرف خواهد شد و نیاز به دستگاه پیچیده تری خواهید داشت. در اینجا جهت آشنایی بیشتر چهار طبقه بندی اصلی پرکن ها را برایتان شرح می دهیم.

دستگاه پرکن ثقلی

دستگاه پرکن ثقلی تایمردار

در این نوع پرکن، مایعات از مسیر بین مخزن و نازل ها در مدت زمان معین عبور می کنند. یک شیر جهت کنترل فلو مایع، نیاز می باشد که مایع به یک اندازه به تمام نازل ها برسد. پس از تنظیم کردن، این نوع پرکن مقدار مشخصی از مایع را از هر نازل در هر سیکل خارج می کند. یک دستگاه پرکن ثقلی تایمردار تا 12 نازل می تواند داشته باشد. این نوع پرکن مناسبترین و اقتصادی ترین گزینه جهت مایعات رقیق بدون پالپ می باشد.

دستگاه پرکن وکیومی (اورفلو)

نازل های پرکن وکیومی دارای مکانیزم دولایه هستند. لایه داخلی مایع را درون ظرف می ریزد و لایه بیرونی، مسیری را جهت خروج هوا و مایع اضافه ریخته شده درون ظرف را ایجاد می کند. عمق قرار گرفتن نازل درون ظرف سطح پر شدن مایع داخل ظرف را تعیین می کند. و بدین صورت در قفسه مغازه ها تمام بطری های نوشیدنی، به یک اندازه پر شده دیده می شوند. بدون توجه به تفاوت حجم موجود در بطری ها.
این نوع پرکن نیز با مایعات رقیق و نیمه غلیظ سازگاری دارد و می تواند مایعات شامل ذرات ریز جامد را نیز پر کند. اما برای مایعات با ارزش بالا مناسب نمی باشد.

دستگاه پرکن پمپی

در پرکن های پمپی مایع از میان چرخ دنده ها یا لوب هایی که بصورت تو در تو می باشند عبور داده می شود. این پمپ ها عمدتاً بوسیله سروو موتور کنترل می شوند. و بوسیله کنترل سرعت و تعداد چرخش چرخ دنده ها در هر سیکل مشخص می شود که چه حجمی از مایع به درون ظرف منتقل می شود. این نوع دستگاه پرکن برای مایعات با غلظت متوسط به پایین دارای بیشترین دقت و سرعت پرکنی می باشند ولی مایعات با غلظت بالا و دارای پالپ یا ذرات جامد، عمر مفید پمپ را کاهش می دهد. همچنین این دستگاه به دلیل داشتن دقت بالا، مناسب مایعات گران قیمت می باشد.

دستگاه پرکن پیستونی

دستگاه پرکن پیستونی

پرکن های پیستونی مثل سرنگ پزشکی کار می کنند. پیستون ها مایع را به داخل سیلندر می کشند و سپس با فشار رو به جلو پیستون، مایع به درون ظرف منتقل می شود. سیستم دارای دو عدد شیر یکطرفه و یا یک عدد شیر سراهی پنوماتیک برای هر پیستون می باشد که مسیر حرکت مایع به داخل و بیرون سیلندر را تعیین می کنند. یکی از شیر یکطرفه ها در زمان کشیدن مایع به داخل سیلندر باز می شود و سپس هنگام تخلیه مایع بسته می شود. دومین شیر یکطرفه در حالت کشیدن محصول بسته، و هنگام تخلیه مایع باز می شود. پرکن پیستونی نسبت به سایر پرکن ها کند تر می باشد، اما توانایی پرکردن مایعاتی را دارد که دستگاه های دیگر ندارند.

پرکن های دیگری نیز وجود دارد که به نوعی همپوشان این چهار نوع پرکن می باشند. کارشناسان رادان ماشین به شما کمک خواهند کرد، که با بررسی مشخصات محصول خود بتوانید دستگاه پرکن مناسب را انتخاب نمایید. رادان ماشین با شما همکاری خواهد نمود تا تمام نیازهای بسته بندی شما رفع شود و مهم نیست که بودجه شما چه مقدار است.