آیا می دانید، چگونه باید دستگاه دربندی مناسب انتخاب کنیم؟
مشخص کردن دستگاه دربندی مناسب برای یک خط تولید نسبت به دستگاه پرکن اندکی پیچیده تر است اما همانند دستگاه های پرکن روش های زیادی جهت حل مشکلات مربوط به دربندی وجود دارد. این مشکلات به سایزهای مختلف درب، شکل درب، نحوه ی بسته شدن، سرعت مورد نیاز دستگاه و شرایط محل نصب بستگی دارد. مهم ترین بخش هر سیستم دربندی، شامل این است که با توجه به محدودیت های ذکر شده چه نوع سورتری باید استفاده شود.


چگونه دستگاه دربندی مناسب انتخاب کنیم؟
1- محدوده سایز درب ها چه مقدار می باشد؟
درب ها می توانند به رنج درب های کوچک با قطر 5mm تا خیلی بزرگ 120mm تقسیم شوند. این رنج وسیع سایز درب ها اغلب استفاده از یک دستگاه دربندی را برای تمام درب ها مشکل می کند یک ماشین دربندی برای درب های خیلی بزرگ ممکن است که یک درب گذار عمودی و سپس یک سفت کن درب نیاز داشته باشد. اما بستن درب های خیلی کوچک امکان دارد محدوده کمتری از دستگاه های دربندی را برای انتخاب بوجود بیاورد زیرا بطری ها به اندازه ای کوچک هستند که نمی توانند پایدار باشند مگر اینکه یک سیستم مونوبلوک که بصورت فیزیکی ظرف را درون یک چرخ ستاره ای کنترل می کند استفاده شود. قطر این نوع درب ها، نوع سورتر درب را تعیین خواهند کرد. درب های خیلی کوچک ممکن است به یک سورتر لرزشی نیاز داشته باشند در صورتی که برای درب های بزرگ می بایستی از یک سورتر بالابردار استفاده شود.

چگونه دستگاه دربندی مناسب انتخاب کنیم؟

2- شکل یا هندسه درب ها چیست؟
نسبت عرض به ارتفاع یک درب تنها محدود کننده انتخاب یک سورتر درب نیست. بلکه ممکن است نوع ماشین دربندی که مناسب کارهست را هم مشخص نماید. درب های تخت معمولی (درب هایی که عرض آنها همیشه بیشتر از ارتفاع آنها است) خیلی راحت سورت، درب گذاری و بسته می شوند و تقریبا بوسیله تمام ماشین های در بندی قابلیت بسته شدن دارند. اما وقتی درب ها، چهار گوش و یا ارتفاع آنها بلندتر از عرض آنها می شود (درب های بلند) انتخاب سورتر به سورترهای لرزشی و چرخشی محدود می شود. با توجه به شکل هندسی این نوع درب ها، ممکن است از کانال درب به سمت بیرون خارج شوند و روی دهانه ظرف قرار گیرند و یا امکان دارد مجبور شویم آنها را برداشته و بصورت عمودی روی ظرف قرار دهیم. این سوالاتی که در مورد درب ها پرسیده می شود، به طور قطع تعیین خواهند کرد که کدام یک از دستگاه های دربندی خطی و یا عمودگذار مناسب خواهند بود. بعضی از درب ها نباید بسته شوند؛ قطره چکان ها، سرهای پمپی و اسپری از این نوع هستند و به طور معمول دارای موانع زیادی جهت سورت و جاگذاری هستند. که معمولا بوسیله ی دست جاگذاری می شوند و سپس به وسیله هد دربندی بسته می شوند و نیاز به دستگاه در بندی کامل ندارند.

چگونه دستگاه دربندی مناسب انتخاب کنیم؟

3- نوع بسته شدن و یا بیرون یا درون ظرف افتادن درب ها چگونه است؟
بعضی از درب ها براحتی روی ظرف قرار نمی گیرند مگر اینکه بوسیله ی هد دربند بصورت عمودی بیرون یا درون ظرف قرار بگیرند. مانند دربهایی که دارای دو لبه داخلی وخارجی هستند و ارتفاع لبه داخلی از خارجی بیشتر است که این لبه بلندتر قبل از عمل بسته شدن بایستی درون دهانه ظرف قرار بگیرد. این نوع درب ها بایستی بصورت معمول سورت شده و بصورت عمودی درون دهانه ظرف قرار بگیرند. این ماشین ها بصورت وقفه ای عمل می کنند و سرعت پایین تری نسبت به دستگاه های دربندی معمولی دارند. این نوع دستگاه ها که بصورت وقفه ای همراه با جایگذاری درب بصورت عمودی هستند اغلب قیمت بالاتری نسبت به ماشین معمولی دارند. در مورد درب های کوچک این شکلی که بیشتر در صنایع دارویی استفاده می شوند یک سیستم وقفه ای منوبلوک بایستی استفاده شود. هزینه ساخت این نوع دستگاه های دربندی (عمود گذار) ممکن است برای تولید کننده های کوچک زیاد به نظر بیاید.

چگونه دستگاه دربندی مناسب انتخاب کنیم؟

4- آیا دستگاه دربندی اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و یا دستی خواهد بود؟
بزرگترین محدودیت جهت میل به بهره وری بالا در یک سیستم پرکنی مایعات پروسه دربندی می باشد. بستن درب ها بصورت دستی نیاز به کار بسیار فشرده دارد که باعث آسیب های جدی به مچ دست پرسنل می شود. به طور معمول، سرعت دربندی در یک حالت پایدار بصورت دستی، به بیشتر از 10عدد در دقیقه نخواهد رسید. سیستم های نیمه اتوماتیک هم در صورتی که کار بصورت متوالی انجام شود به عدد 15 الی 20 عدد در دقیقه خواهند رسید. سیستم هایی که دارای ظرفیت تولید بالاتر از 20 عدد در دقیقه هستند حداقل نیاز به یک دربند اتوماتیک دارند که توانایی بستن درب های معمولی، پمپی و اسپری را که بصورت دستی گذشته می شوند داشته باشد. با توجه به تجربه ی ما دراین قضیه، سرعت تولید با این نوع دربندی، و چندین پرسنل درگیر، محدود به 30 تا40 عدد در دقیقه می شود. دستگاه های تمام اتوماتیک دربندی که سورت، جایگذاری و بستن درب را بصورت اتوماتیک انجام می دهند با توجه به اینکه درب ها قابلیت استفاده از سیستم دربندی دائم کار( خطی ) را داشته باشند می توانند به سرعت 200 عدد در دقیقه برسنددرب های با شکل هندسی خاص، که نیاز به ماشین هایی وقفه ای (عمودگذار) دارند به طور معمول با توجه به داشتن دو یا تک هد به سرعتی معادل 30 تا 60 عدد می رسند، البته دستگاه های روتاری با چندین هد دربندی نیز برای اینگونه درب ها وجود دارند که توانایی رسیدن به سرعت بالاتر را دارند.

چگونه دستگاه دربندی مناسب انتخاب کنیم؟

5- محیط پیرامون و اپراتوری یک دستگاه دربندی چه ملاحظاتی باید داشته باشد؟
مثل یک دستگاه پرکنی که در مکانی نصب شده است که درآن ماده شیمیایی انفجاری یا خورنده بسته بندی می شود، و یا مثل یک کارخانه صنایع غذایی که دائما سرتاسر آن شسته می شود. دستگاه های دربندی اتوماتیک نیز باید به نحوی ساخته شوند که الزامات مربوطه در آنها رعایت شده باشد. یک سبک طراحی و سیستم کنترلی ثابت برای این ماشین ها ممکن است مناسب نباشد و سازنده ماشین باید ماشین را با توجه به محیطی که می خواهد در آن قرار بگیرد طراحی نماید. چالش های ساخت و تفاوت هزینه ها برای یک دستگاه دربندی که در یک کارخانه مواد شیمیایی شوینده نصب می شود در مقابل یک ماشین که در یک محیطی که طبق استانداردهای سازمان بهداشت باید شستشو شود، نصب می شود قابل توجه می باشد.
برای تولید کنندگانی که به یک سیستم دربندی نیاز دارند که ظرفیت آن به 200 درب تخت در دقیقه برسد و یا تولید کنندگانی که دارای درب های با هندسه خاص هستند. گروه صنعتی رادان دارای رنج وسیعی از تجهیزات دربندی می باشد که می تواند به شما پیشنهاد نماید. تمامی دستگاه های دربندی ما در نهایت توسط خودمان طراحی و ساخته می شود. سال ها تجربه طراحی و تخصص کاربردی در این زمینه این اطمینان را به شما خواهد داد که خطوط بسته بندی شما تمامی انتظارات تولید و بهره وری شما را برآورده خواهند نمود.