یکی از سوال های اساسی مشتریان ما این است که چگونه دستگاه پرکن مناسب انتخاب نماییم؟

هر زمان که شخص یا شرکتی به ما مراجعه می کند و در مورد انتخاب دستگاه پرکن مشاوره می گیرد. ما یک پروسه عملیاتی و جامع را جهت تعیین دستگاه مناسب برای کار در یک بازه طولانی پیش بینی کرده ایم. که عبارتند از:

1- چه محصولی باید پر شود؟

ابتدا خصوصیات ویژه محصول را پیدا می کنیم. تا انواع دستگاه پرکنی که عملکرد بهتری خواهند داشت مشخص شوند. گاهی اوقات یک انتخاب آشکار از انواع دستگاه های پرکن وجود دارد ولی در بیشتر موارد، چندین نوع دستگاه پرکن وجود دارند که می توانند مناسب باشند و هر کدام به نوعی مناسب آن محصول می باشند. در صورتی که اطلاعات بیشتری از طرف خریداران به ما ارائه شود امکان دارد که یکی از دستگاه ها امتیاز بیشتری را بدست بیاورد. هدف گروه صنعتی رادان این است که در کنار توجه به کیفیت و کارایی دستگاه، اقتصادی ترین انتخاب را برای مشتریان مشخص کند.

چگونه دستگاه پرکن انتخاب نماییم؟
2- دستگاه پرکن به چه صورتی باشد؟ تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و یا دستی؟

جواب این سوال به طور آشکاری به میزان ظرفیت تولید درخواستی مشتری دارد. اما هر مشتری ایده متفاوتی جهت تعیین میزان ظرفیت تولید خود دارد. در بیشتر موارد مشتریان با تجربه، دقیقا اطلاع دارند که دستگاه در خواستی آنها باید چه تعداد بطری در دقیقه پرکند. اما گاهی اوقات مشتری فقط اطلاعات تولید هفتگی ویا اینکه در سال چه تعداد بطری باید پر شود را می داند از طریق اطلاعاتی که در سایت ما ارائه گردیده شما به راحتی می توانید متوجه شوید که برای تولید روزانه کمتر از 2000 بطری در روز نیاز به یک دستگاه نیمه اتوماتیک دارید. در نهایت، واحد فروش ما نیاز دارد تا اطلاعات اولیه در مورد تعداد بطری پر شده مورد نیاز و مقدار ساعت کاری درهر روز را بداند تا نوع و ظرفیت ماشین را به طور مناسب و بر حسب بطری بر دقیقه تعیین نماید. مشتریان زیادی بوده اند که اعتقادشان بر این بوده که نیاز به دستگاهی با ظرفیت پرکنی 100 بطری در دقیقه داشته اند که پس از بررسی های واحد فروش، مشخص گردیده که کل نیاز امروز و آینده آنها با دستگاهی به ظرفیت 20 بطری در دقیقه و بصورت نیمه اتوماتیک به آسانی انجام خواهد پذیرفت.

چگونه دستگاه پرکن انتخاب نماییم؟
3-چه مکانیزمی جهت پرکردن محصول مناسب تر است؟ پمپی، حجمی، ثقلی و یا …

به جهت اینکه قسمت اصلی هر دستگاه پرکن مکانیزم پرکردن آن می باشد که نقش اساسی در تعیین بقیه قسمت های دستگاه دارد، دانش کارشناسی و تخصصی در این زمینه، جهت انتخاب دستگاه پرکن مناسب بسیار مهم می باشد. مطمئناً مهم ترین موضوع در انتخاب دستگاه پرکن، مشخص کردن ظرفیت مناسب دستگاه نیست بلکه مسئله سازگاری شیمیایی بسیار مهم تر می باشد، که شامل عدم تأثیر متریال استفاده شده در دستگاه روی محصول و همچنین محصول روی دستگاه می باشد. این مورد از نکات بسیار مهم و اساسی جهت تعیین دستگاه پرکن مناسب برای هرمحصولی می باشد. فهمیدن اینکه محصول چه رفتاری زیر فشار خواهد داشت یا اینکه آیا مشخصات آن هنگام پمپ شدن تغییر خواهد کرد یا نه نیز از نکات مهم می باشد. (اهمیت بسیاری دارد.) سرعت، ارتفاع مکش، فشار برگشت، دقت، دما، سایز پالپ (در صورت وجود در مایع)کف کنندگی، الزامات بهداشتی و سازگاری شیمیایی از تعداد معیارهایی هستند که در انتخاب مکانیزم دستگاه پرکن بایستی برای محصول مشتری بررسی شوند. شایان ذکر است که اگر گروه صنعتی رادان این علم را در مورد محصولی نداشته باشد، آن محصول را از مشتری دریافت و با انجام آزمایش های مختلف، مشخصات مورد نیاز را استخراج خواهد نمود.

چگونه دستگاه پرکن انتخاب نماییم؟

4- مسیر عبور مایع چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

همانطور که محصول درون پرکن حرکت می کند، قطعات در تماس با مواد، انواع اتصالات و قطعات آب بندی(سیل) باید جهت سازگاری دمایی و شیمیایی و الزامات بهداشتی و تمیزشوندگی بدرستی انتخاب شده باشند. گاهی اوقات حتی استفاده از مسیرهای عایق شده و یا گرم کننده مخصوص، جهت حفظ دمای محصول نیاز می باشد.

چگونه دستگاه پرکن انتخاب نماییم؟

5-چه مشخصاتی برای نازل ها نیاز می باشد؟

هر دو مسئله مشخصات ظرف و محصول نقش بسیار مهمی را در تعیین سایز و نوع نازل بر عهده خواهند داشت. این دو مسئله تعیین خواهند نمود که آیا برای محصول شما نیاز به یک نازل از ته پرکن می باشد و یا خیر؟ برای مثال مشخصات ظرف مثل اندازه دهانه بطری، ارتفاع و شکل، جهت تعیین نوع نازل نیاز خواهند بود. توجه کنید که در بسیاری از موارد ممکن است که شکل ظرف، تأثیر نخست را در انتخاب نوع دستگاه پرکن داشته باشد. نوع نازل، ارتفاع نازل، نحوه ی آب بندی، نحوه ی باز وبسته شدن ن، زاویه دهانه ظرف ، نحوهی درگیری نازل با ظرف و خیلی چیزهای دیگر نیز در انتخاب نازل تأثیرگذار می باشند. در حالت کلی می توان این نکته را عرض کرد که یک نوع نازل نمی تواند برای تمام محصولات مشتری مناسب باشد و برای بعضی از محصولات نازل اختصاصی وجود دارد.

چگونه دستگاه پرکن انتخاب نماییم؟

6- محیط نصب و اپراتوری یک دستگاه پرکن چه ملاحظاتی باید داشته باشد؟

دستگاه های پرکنی که برای پر کردن مواد شیمیایی خورنده و با قابلیت انفجار نصب می شوند حتما نیاز به بیمه و اقدامات ایمنی محلی و الزامات برقی دارند. دستگاه های پرکنی که در مکان های صنعتی مرطوب نصب می شوند و دائم نیاز به شستشو دارند، نیاز به این هست که در مقابل نفوذ آب به قسمت ها و تجهیزاتی از دستگاه که در صورت تماس با آب آسیب می بینند ایزوله (سیل) شوند. سطوح سازمانی موجود در یک شرکت نوع دسترسی سیستم کنترلی دستگاه، و مکانیزم پرکنی دستگاه را مشخص می کند. علاوه بر این، طراحی و انتخاب نوع سیستم کنترلی یک دستگاه پرکن به طور قابل ملاحظه ای از محیط شرکت تأثیر می پذیرد. این مورد بسیار مهم هست زیرا نوع سیستم کنترلی یک دستگاه پرکن سهم قابل ملاحظه ای در تعیین هزینه دستگاه دارد.