دستگاه شیرینگ پک و کاربرد آن در صنعت بسته بندی

شاید برای خیلی از افردا سوال باشید که دستگاه شیرینگ پک چه دستگاهی می‌باشد. احتمالا نام این دستگاه کم به گوش تان خورده است.

گروه صنعتی رادان ماشین در این مقاله به روشی ساده و قابل فهم شما را با نحوه خرید و فروش دستگاه شیرینگ پک (shrink wrapping machine) مناسب، آشنا می‌نماید.

این اطمینان را به شما انتقال می‌دهد تا با خاطری آسوده نسبت به خرید دستگاه اقدام نمایید. اجازه دهید در ابتدا شما را با مفاهیم اولیه مربوط به دستگاه های شیرینگ پک آشنا نماییم.

دستگاه شیرینگ پک آب معدنی اتوماتیک

نیاز به دستگاه شیرینگ پک

بشر از آغاز خلقت همواره به دنبال این بوده تا لوازم و اشیا مورد نیاز خود را در جایی محفوظ بدارد تا بتواند روی آن مدیریت داشته باشد و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری نماید.

این نیاز غریزی در تمام ابعاد زندگی ما اثر داشته است و باعث گردیده تا همواره به دنبال خرید کالای مورد نیاز بصورت بسته بندی باشیم.

به همین دلیل تولید کنندگان نیز بر آن شده‌اند که محصولات خود را درون بسته بندی های زیبا و مطمئن به مشتریان خود ارائه نمایند.

یکی از پرکاربرد ترین و فوق العاده ترین ماشین آلات بسته بندی، دستگاه شیرینگ پک می‌باشد. از این دستگاه جهت بسته بندی نهایی (Secondary Packaging) انواع محصولات، در خطوط تولید صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، آرایشی و بهداشتی استفاده می‌گردد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی و آمدن دستگاه شیرینگ پک بسته بندی مواد سرعت زیادی گرفته است. این سرعت عمل خیلی به سود کارخانه ها شده است.

زیرا مقدار زیادی از محصول در زمان کوتاه بسته بندی می‌شود. همچنین به تعداد نیروی کار کمتری نیاز دارند. مجموعه این دلایل سبب پایین آمدن هزینه بسته بندی می‌شود.

دستگاه شیرینگ پک چیست؟

در صنعت بسته بندی شیرینگ به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن نایلون یا فیلم شیرینگ حول یک یا دسته ای از محصولات نهایی کشیده می‌شود.

طی عملیات حرارت دهی یکنواخت داخل دستگاه شیرینگ، فیلم کشیده شده و محصولات را بصورت کامل در بر می‌گیرد و با فشردن آنها از لقی آنها جلوگیری می‌نماید. کلیه مراحل گفته شده بوسیله دستگاه شیرینگ پک انجام می‌گردد.

دستگاه شیرینگ پک آب معدنی

مزایای بسته بندی شیرینگ پک

شاید بتوان با جرات بیان نمود که بسته بندی شیرینگ پک بهترین روش بسته بندی نهایی انواع محصولات می‌باشد. در ادامه مزایای این نوع بسته بندی نسبت به سایر روش های بسته بندی آورده شده است.

 1. سرعت بسیار نسبت به سایر روش ها
 2. جلوگیری از جذب گرد و غبار، رطوبت و خیس شدن محصول
 3. امکان دیده شدن محصول درون بسته بندی
 4. هزینه پایین بسته بندی
 5. قابلیت حمل آسان
 6. امکان بسته بندی چندین محصول که پایداری ندارند(unstable product)
 7. بسته بندی با کیفیت و شکیل

بسته بندی شیرینگ پک

لازم به ذکر می باشد در مواردی که تماس مستقیم نور خورشید با محصول سبب آسیب به آن گردد و یا محصول نیاز به محافظت بالایی داشته باشد، بسته بندی شیرینگ پک روش مناسبی نبوده و بایستی از روش های دیگر بسته بندی مانند بسته بندی کارتونی (Cartooning packaging) استفاده شود.

نایلون شیرینگ

انواع نایلون شیرینگ کدامند و خصوصیات آنها چیست؟

مواد اولیه مصرفی جهت بسته بندی در دستگاه های شیرینگ پک، نایلون و یا فیلم شیرینگ می‌باشد. این نایلون ها با توجه به خصوصیات منحصر به فردی که دارند، در ضخامت، ابعاد و اجناس مختلف در بازار موجود می باشند. در حالت کلی نایلون های شیرینگ بصورت فیلمی، تیوبی و پاکتی هستند.

انواع نایلون شیرینگ

خصوصیات بالقوه فیلم شیرینگ؛ انعطاف پذیری، استقامت، سبکی و قیمت ارزان می باشد که باعث ترویج این سبک از بسته بندی گردیده است.
بدلیل کاربرد متفاوت فیلم های شیرینگ در صنعت، متریال مختلفی از آنها وجو دارد که عبارتند از: پی وی سی، پلی اتیلن، پلی الفین، پلی پروپیلن و…

فیلم ها دارای خصوصیات متفاوتی نسبت به هم می باشند. برای مثال فیلم پلی اتیلن در کنار استقامت بالا دارای شفافیت کمتری می باشد. در طرف مقابل فیلم پی وی سی در کنار شفافیت بالا، از استقامت کمتری برخوردار است.

انتخاب اندازه فیلم شیرینگ چگونه است؟

انتخاب اندازه فیلم شیرینگ ارتباط مستقیمی با ابعاد محصول مورد نظر ما دارد. برای مثال برای کارتنی که طول آن 40، عرض آن 20 و ارتفاع آن 15 سانتی متر می باشد. در صورت ورود با پهنا به داخل تونل، نیاز به فیلم به عرض 55 سانتی متر داریم.

ورود به حالت پهنا، بهترین حالت ورود محصول به داخل تونل شیرینگ می باشد.

انتخاب اندازه فیلم شیرینگ

انواع دستگاه شیرینگ پک

به جهت کاربرد وسیع بسته بندی شیرینگ پک در صنعت، انواع مختلفی از دستگاه های شیرینگ پک در بازار موجود می باشد. این دستگاه بدلیل اینکه در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد های متفاوتی دارد دارای تنوع بسیار بالایی می باشد.
اجازه دهید تعدادی از دستگاه های شیرینگ را خدمت شما معرفی نمایم.

 • دستگاه شیرینگ پک دستی
 • دستگاه شیرینگ پک کابینی
 • دستگاه شیرینگ پک کابینی کانوایر دار
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی نیمه اتوماتیک
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی اتوماتیک
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی تمام اتوماتیک
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی دوخت L
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی اورلپ
 • دستگاه شیرینگ اسلیو
 • دستگاه شیرینگ لیبل

قیمت دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک کابینی جهت مصارف خانگی، تولیدی و یا کارگاهی استفاده می گردد و مناسب بسته بندی های کوچک می باشد. دستگاه شیرینگ پک تونلی مناسب خط بسته بندی سرعت بالا و بسته بندی های بزرگ می باشد.

انواع دستگاه شیرینگ پک به جهت سوخت مصرفی

انواع دستگاه شیرینگ پک به جهت سوخت مصرفی به سه دسته برقی (بوسیله المنت)، گازی و یا برقی گازی (دوگانه سوز) تقسیم می‌شوند.

در دستگاه های تولیدی اولیه عمدتا از المنت جهت رسیدن به گرمای 180 تا 200 درجه سانتی گراد استفاده می‌شد. اما به دلیل گران بودن انرژی الکتریکی و مصرف زیاد این دستگاه ها، استارت ساخت دستگاه شیرینگ پک بوسیله گاز شهری زده شد.

امروزه دستگاه ها عمدتا بصورت دوگانه سوز طراحی می‌گردند. هم اکنون انواع دستگاه های شیرینگ پک دوگانه و تک سوز توسط گروه صنعتی رادان ماشین قابل سفارش می باشد.

دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک دوگانه سوز و تک سوز

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز چیست؟

انواع دستگاه شیرینگ پک به جهت سوخت مصرفی به سه دسته برقی (بوسیله المنت)، گازی و یا برقی گازی (دوگانه سوز) تقسیم می شوند. در دستگاه های تولیدی اولیه عمدتا از المنت جهت رسیدن به گرمای 180 تا 200 درجه سانتی گراد استفاده می‌شد.

اما به دلیل گران بودن انرژی الکتریکی و مصرف زیاد این دستگاه ها، استارت ساخت دستگاه شیرینگ پک بوسیله گاز شهری زده شد.

امروزه دستگاه ها عمدتا بصورت دوگانه سوز طراحی می‌گردند. هم اکنون انواع دستگاه های شیرینگ پک دوگانه و تک سوز توسط گروه صنعتی رادان ماشین قابل سفارش می‌باشد.

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز

از نکات بسیار مهم در ساخت دستگاه شیرینگ پک گازسوز رعایت استاندارد های ساخت دستگاه های گاز سوز می باشد که عبارتند از: نصب دودکش خروج دی اکسید کربن، ترموکوبل های چپ و راست تونل جهت تشخیص قطع گاز و استفاده از مشعل و برنرهای استاندارد

بدلیل استفاده از صفحات فلزی گسترده در دستگاه های شیرینگ پک گاز سوز کاهش دمای تونل در این مدل کمتر از دستگاه های برقی می باشد. به همین دلیل مصرف انرژی گاز تا دو برابر کمتر از انرژی الکتریکی می باشد.

نحوه انتخاب دستگاه شیرینگ پک

نحوه ی انتخاب دستگاه شیرینگ پک چگونه است؟

در گروه صنعتی رادان ماشین جهت انتخاب دستگاه شیرینگ پک معمولا سوالاتی را برای مشتری مطرح می‌نماییم.

 1. محصولی که بایستی شیرینگ شود چه مشخصاتی به لحاظ وزن و ابعاد دارد؟
 2. تیراژ خط بسته بندی چقدر در نظر گرفته شده است؟ دستگاه برای یک شیفت کاری خریداری می گردد یا برای سه شیفت؟
 3. جانمایی ماشین آلات به چه صورت است؟ آیا محدودیتی وجود دارد؟
 4. آیا الزام خاصی برای محصول شما وجود دارد؟ نسبت به دما یا حرکت حساسیت دارد؟
 5. آیا نیاز به خط تولید پیوسته داریم یا محصول پس از تولید دپو شده و در آخر شیرینگ می شود؟
 6. محدودیت های مصرف برق یا گاز در منطقه شما به چه صورتی است؟

پاسخ مشتری به سوالات مطرح گردیده کمک بسیار زیادی جهت انتخاب دستگاه مناسب خواهد نمود. البته سوالات مطرح شده برای انتخاب دستگاه کافی نیست و موارد دیگری نیز وجود دارد.

مهمترین قسمت های دستگاه شیرینگ پک کدام اند؟

جهت خرید هر دستگاهی، آشنایی ابتدایی با قسمت های مختلف دستگاه از الزامات خرید خوب می باشد. در این قسمت سعی می نماییم تا شما را با دو بخش کلی دستگاه شیرینگ پک آشنا نماییم.

قسمت دوخت دستگاه شیرینگ پک

قسمت دوخت دستگاه شیرینگ پک

قسمت دوخت دستگاه شیرینگ پک وظیفه کشیدن نایلون شیرینگ دور محصول و برش آن را به عهده دارد. عملکرد این قسمت در دستگاه های نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک متفاوت می باشد. در کل سه روش دوخت و برش نایلون شیرینگ وجود دارد که عبارتند از:

 1. دوخت و برش سیمی
 2. تیغه دوخت و برش آلومینیومی با روکش تفلون صنعتی
 3. تیغه دوخت سیمی با روکش سیلیکون نسوز همراه با تیغه برش از جنس HSS

هر کدام از موارد قید شده مزایا، معایب و کاربرد خاص خود را دارند و با توجه به ظرفیت تولید و شرایط مشتری به آنها پیشنهاد می گردد.
دوخت و برش سیمی قدیمی ترین روش بوده و در حال حاظر بدلیل کیفیت پایین، بوی بد سوختن نایلون، و خرابی زیاد در دستگاه های جدید استفاده نمی گردد.
تیغه دوخت و برش آلومینیومی با روکش تفلون صنعتی را به جرات می توان بهترین روش دوخت و برش نایلون در دستگاه های شیرینگ پک به شمار آورد. این روش در کنار قیمت پایین بهره وری بسیار بالایی دارد. و اما مورد سوم استفاده از تیغه برش HSS برای کارخانه هایی که خط تولیدی با تیراژ بالا دارند و بدلیل داشتن خط دائم کار زمان کمی را برای تعمیر و نگهداری دارند بسیار مناسب می باشد.

تیغه دوخت آلومینیومی با روکش تفلون

تیغه HSS با وجود قیمت بالا سرعت بالاتری نسبت به تیغه آلومینیومی دارد و برای خطوط تولید Non Stop بهترین می باشد.

قسمت تونل حرارتی دستگاه شیرینگ پک

تونل حرارتی دستگاه شیرینگ پک مهم ترین قسمت دستگاه می باشد. در دستگاه شیرینگ پک بوسیله برق یا گاز و یا هر دو (دوگانه سوز) دمای تونل به 180 تا 200 درجه سانتی گراد می رسد و تا پایان تولید ثابت می ماند. نکات مهمی جهت خرید و فروش دستگاه شیرینگ پک وجود دارد که در ادامه خدمت شما عرض می گردد.

داخل تونل حرارتی دستگاه شیرینگ پک

تونل حرارتی دستگاه شیرینگ پک

 1. جهت مجصولات با عرض 60 و بالاتر حتما از تونل حرارتی گاز سوز استفاده نمایید. بدلیل اینکه با افزایش ابعاد تونل مصرف برق به شدت بالا می رود.
 1. تونل حرارتی دو جداره باشد و حتما بوسیله پشم سنگ یا پشم شیشه عایق کاری گردد.
 1. در صورت داشتن توان مالی اقدام به خرید دستگاه دوگانه سوز نمایید.
 1. در طراحی تونل حرارتی حتما توجه نمایید تا از المنت های استاندارد بازار استفاده گردد. و از المنت های سفارشی استفاده نگردد. زیرا تهیه آن هزینه بر و زمان بر خواهد بود.
 1. مکان قرارگیری المنت ها در دسترس (accessible) باشد تا عملیات عیب یابی و تعویض براحتی انجام گیرد و از توقف خط تولید جهت سرد شدن دستگاه جلوگیری شود.
 1. از مشعل و برنرهای استاندارد و با کیفیت استفاده شود.

عملکرد دستگاه شیرینگ پک چگونه است؟

آیا تا به این جای مقاله با کلیات دستگاه شیرینگ پک آشنا شدید؟ نگران نباشید در ادامه با عملکرد مدل های مختلف دستگاه شیرینگ پک آشنا خواهید شد. در حالت کلی دستگاه شیرینگ پک در ۴ نوع عملکرد تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

۱- دستگاه شیرینگ پک دستی

دستگاه شیرینگ پک دستی

در دستگاه شیرینگ پک دستی کلیه مراحل دوخت و برش فیلم شیرینگ بوسیله دست انجام می شود و از هیچ مولد مکانیکی مانند موتور و جک استفاده نمی گردد. در قسمت تونل حرارتی نیز عمدتا از نوار نقاله استفاده نمی شود. فروش دستگاه شیرینگ پک دستی برای مشاغل خانگی بسیار بالا می باشد.

۲- دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک به دستگاهی گفته می شود که همواره نیاز به اپراتور دارد در این دستگاه مراحل برش و دوخت با وسیله جک و با کمک اپراتور انجام می شود و عملیات هدایت بسته درون تونل نیز بوسیله موتور انجام می پذیرد. برای دستگاه های نیمه اتوماتیک تعاریف مختلفی وجود دارد و با توجه به این مسئله ماشین ساز های مختلف، دستگاه های شیرینگ پک متفاوتی را طراحی می نمایند. فروش دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک جهت کارگاه ها و کارخانجات تولیدی با حجم کم تولید بالا می باشد.

دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

۳- دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک دوگانه سوز و تک سوز

دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک به دستگاهی گفته می شود که می توان آن را به خط تولید متصل نمود. طراحی این دستگاه ها به نحوی انجام می پذیرد تا دستگاه بتواند بدون نیاز به اپراتور ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در خط تولید کار کند و یا ۱۰۰ بسته بندی انجام دهد. فروش دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک به کارخانجات بزرگ صنعتی زیاد می باشد.

۴- دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک (فول اتوماتیک)

در دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک علاوه بر افزایش زمان کار دستگاه بدون نیاز به اپراتور به حداقل ۱ ساعت و یا ۳۰۰ بسته،  امکانات دیگری مانند رابط کاربری آسان ( User Friendly) جهت انجام کلیه تنظیمات، تغییر سایز هوشمند و بدون نیاز به تغییرات دستی، افزایش و کاهش سرعت شیرینگ با توجه به ترافیک خط تولید به دستگاه اضافه گردیده است. علاوه بر این قسمت های دیگری مانند کارتن گذاری، چسب زنی نیز به این دستگاه ها اضافه گردیده است. فروش دستگاه شیرینگ پک فول اتوماتیک برای خطوط تولید آب معدنی، نوشابه، دوغ و رب بسیار زیاد می باشد. دستگاه شیرینگ پک اورلب یک نوع دستگاه فول اتوماتیک می باشد.

دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک

نکات اساسی و مهم جهت خرید دستگاه شیرینگ پک

نکات اساسی و مهم جهت خرید و فروش دستگاه شیرینگ پک کاملا با توجه به شرایط مشتری تعیین می شود. برای اینکه مشتری دستگاه مناسب و مقرون به صرفه ای را انتخاب نماید می بایستی پاسخ سوالات زیر را داشته باشد.

– چه محصولی را می خواهید بسته بندی نمایید؟
– دستگاه شیرینگ پک به چه صورتی کار کند تا بیشترین بهره وری را برای مجموعه ما داشته باشد؟
– کیفیت شیرینگ محصولات در چه حدی باید باشد؟
– سرعت بسته بندی دستگاه شیرینگ پک در چه حدی باشد؟
– آیا کارکنان مجموعه توانایی کار با دستگاه را خواهند داشت؟
– آیا پرسنل فنی مهندسی توانایی تعمیر و نگهداری دستگاه شیرینگ پک را دارند؟
– خدمات پس از فروش شرکت ماشین ساز به چه صورتی است؟ آیا در صورت خرابی دستگاه، پشتیبانی سریع ارائه می دهد؟
– آیا قیمت پیشنهادی دستگاه نسبت به نیاز ما مقرون به صرفه است؟

مطمئنا این سوال ها از نکات ضروری جهت خرید دستگاه شیرینگ پک هستند اما کافی نیستند و هر کس با توجه به شرایط تولید خود سوالات دیگری نیز می تواند مطرح نماید.

نکات اساسی جهت خرید دستگاه شیرینگ پک

نکات اساسی و مهم جهت خرید دستگاه شیرینگ پک تا حدود زیادی تابع شرایط مشتری می باشد.

دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

قیمت دستگاه شیرینگ پک چقدر است؟

قیمت دستگاه شیرینگ پک تابع موارد مختلفی می باشد. این موارد شامل : عملکرد و نوع دستگاه، ابعاد، قطعات برقی و مکانیکی ، متریال مصرفی، سرعت دستگاه و موارد دیگر می باشد. در گروه صنعتی رادان ماشین همواره سعی ما بر این بوده که با رعایت استاندردهای تعیین شده، قیمت مقرون به صرفه ای را جهت فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ پک به مشتریان خود پیشنهاد نماییم. لازم به ذکر می باشد که با توجه به شرایط اقتصادی کشور هزینه ای که برای دستگاه شیرینگ پک پرداخت می شود بسیار مهم می باشد اما قابل توجه است که نباید کیفیت دستگاه را فدای قیمت ارزان آن نمود زیرا در صورت خرابی دستگاه و توقف خط تولید به مراتب هزینه های بیشتری متوجه شما خواهد شد.

فروش دستگاه شیرینگ پک مقرون به صرفه، شامل شرایطی می گردد تا خریدار دستگاه را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه نماید.

دستگاه شیرینگ پک مقرون به صرفه

آیا خرید دستگاه شیرینگ پک کارکرده مقرون به صرفه است؟

آیا خرید دستگاه شیرینگ پک کارکرده مقرون به صرفه است؟ سوالی که شاید در ذهن هر شخصی که در فکر شروع کسب و کار است وجود داشته باشد.

روشن است که پاسخ این سوال در مرحله اول آری است. ولی باید توجه داشت که دستگاه شیرینگ پک بدلیل داشتن حرارت بالا دارای استهلاک بسیار بالایی می‌باشد.

به همین دلیل خرید دستگاه کارکرده با کارکرد بالای 20000 به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌گردد. بدلیل اینکه تمام آهن آلات، موتورها و سیم هایی که در معرض مستقیم یا غیر مستقیم حرارت 200 درجه سانتی گراد هستند پس از این مدت زمان نیاز به تعویض و سرویس پیدا می‌کنند.

به همین دلیل پیشنهاد ما در این صورت خرید دستگاه بسته بندی شیرینگ پک نو می باشد.

جهت خرید و فروش دستگاه شیرینگ پک کارکرده با اطمینان بالا، می توانید با کارشناسان ما بصورت تمام وقت ارتباط گرفته و با آنها مشاوره نمایید.

دستگاه شیرینگ پک آب معدنی

فروش دستگاه شیرینگ پک

نحوه‌ی فروش دستگاه شیرینگ پک با توجه به شرایط بازار تعیین می‌گردد. برای مثال در زمان هایی که بدلیل نوسانات فروش قطعات بصورت نقدی انجام می‌پذیرد، فروش دستگاه نیز بصورت نقدی و در دو مرحله پیش پرداخت و هنگام تحویل دستگاه انجام می پذیرد. با کلیک بر روی لینک انواع دستگاه شیرینگ پک را مشاهده نموده و اگر قصد خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات و قیمت آن ها را دارید میتوانید با برقراری ارتباط با کارشناسان رادان ماشین اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. درحالت عادی با توجه به شرایط  و توافقی که بین ما و مشتری وجود دارد، امکان فروش دستگاه شیرینگ پک بصورت شرایطی نیز وجود دارد.