دستگاه درب بند چیست؟ مزایا و کاربرد آن

دستگاه درب بند چیست؟ مزایا و کاربرد آن

امروزه با افزایش تنوع و گوناگونی محصولات، یکی از مهم‌ترین مسائل در کارخانه‌ها و خطوط تولید، بسته‌بندی مناسب محصولات است. بسته‌بندی نه تنها در تبلیغات و معرفی محصولات به مخاطبان کاربرد دارد، بلکه برای سالم و دور نگه‌داشتن آن‌ها از آلودگی‌ها به کار می‌رود. یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در بسته‌بندی محصولات نقش مهمی را ایفا می‌کند، دستگاه درب بند است. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که دستگاه درب بند چیست و چرا خرید آن برای خطوط تولید و بسته‌بندی واجب است.

دستگاه درب بند چیست؟

دستگاه‌های درب بند تجهیزاتی هستند که برای مهروموم کردن ظروف یا بطری‌ها، درپوش‌ آن‌ها را محکم می‌کنند. این دستگاه‌ها به انواع مختلفی از جمله اتوماتیک، نیمه اتوماتیک یا دستی تقسیم می‌شوند که در ادامه به طور مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت. از جمله مزایا دستگاه درب بند می‌توان به این امر اشاره کرد که این دستگاه‌ها سرعت تولید را بهبود می‌بخشد و امنیت محصولات را تضمین می‌کند. استفاده از آن‌ها در خط تولید، منجر به حذف کارهای تکراری شده و یکنواختی محصولات شما را تضمین می‌کند.

دستگاه درب بند چیست؟ مزایا و کاربرد آن

ویژگی‌ها و مزایای دستگاه درب بند

اما مزایای دستگاه درب بند چیست؟ دستگاه‌های درب بند می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند که معمولاً بر اساس نوع درب مورد استفاده و میزان اتوماسیون لازم تعیین می‌شود. هنگامی که تقاضای تولید به سطح خاصی می‌رسد، دستگاه‌های درب بند اتوماتیک به یک ضرورت تبدیل می‌شوند و مزایای زیر را به کسب و کارها ارائه می‌دهند:

 • سازگاری، قابلیت اطمینان، امنیت: هنگامی که فرآیند درب بندی به صورت خودکار انجام می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌ها عملکرد تکرارپذیر دستگاه درب بند است.
 • سرعت: دستگاه‌های درب بند اتوماتیک همچنین می‌توانند تعداد بطری‌ها یا ظروف درب بندی‌ شده را در طول روز افزایش دهند.
 • تطبیق‌پذیری: اکثر درب‌بندهای اتوماتیک می‌توانند طیف وسیعی از انواع و اندازه‌های درب را ببندند، تا زمانی که کارکرد سفت کردن یکسان باشد.
 • سهولت عملیات: اپراتور پس از راه‌اندازی دستگاه، فقط باید گه گاهی به تعداد درب‌ها بیفزاید.
 • ادغام راحت با سایر دستگاه‌های خط تولید: تقریباً تمام درب بندهای اتوماتیک می‌توانند به‌راحتی با خط تولید و دستگاه‌های بسته‌بندی موجود ادغام شوند.

انواع دستگاه درب بند

اما انواع دستگاه درب بند چیست؟‌ همان‌طور که گفتیم، دستگاه درب بند بر اساس درب محصولات و نیاز خط تولید شما، به سه مدل اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم می‌شود. برای خرید دستگاه درب بند از رادان ماشین می‌توانید به لینک درج شده مراجعه فرمایید.

انواع دستگاه درب بند

در ادامه هر کدام از این مدل‌ها را با جزئیات بررسی خواهیم کرد:

۱) دستی

این مدل دستگاه درب بند با کمک اپراتور کار می‌کند. دستگاه درب بند دستی کوچک بوده و بیشتر برای کاربردهای خانگی و کارگاه‌های تولیدی کوچک قابل استفاده است. این دستگاه را می‌توانید برای تمامی قوطی‌های فلزی، پلاستیکی و شیشه‌ای مورد استفاده قرار دهید.

۲) نیمه اتوماتیک

این دستگاه همان‌طور که از نامش مشخص است، نیمی از کارها را به صورت اتوماتیک و نیمی از آن‌ها را با کمک اپراتور انجام می‌دهد. دستگاه درب بند نیمه اتوماتیک یک نوار نقاله در راستای دستگاه پرکن دارد که برای درب بندی و بسته‌بندی بطری‌ها به صورت خودکار استفاده می‌شود؛ اما برای شروع عملیات، سیستم فرمان دستگاه توسط اپراتور انجام می‌شود؛ بدین شکل که درب توسط اپراتور روی بطری قرار گرفته و به صورت خودکار روی نوار نقاله حرکت می‌کند تا درب بندی توسط دستگاه انجام شود.

۳) اتوماتیک

شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که بهترین دستگاه درب بند چیست؟ بهترین دستگاه درب بند، دستگاه اتوماتیک است که کل فرآیند را به صورت اتومات و خودکار انجام می‌دهد. سرعت و دقت درب بندی در این دستگاه بسیار بالا بوده و در سه نوع زیر قابل خریداری است:

 • دستگاه درب بند تریگر: این دستگاه که از خساراتی مانند فاسد شدن محصولات و مواد غذایی جلوگیری می‌کند و سرعت فرآیند درب بندی را افزایش می‌دهد، برای درب‌گذاری قوطی‌های فلزی و غیرفلزی، کنسروها، انواع بطری‌های آب معدنی، شربت و سایر مایعات کاربرد دارد. دستگاه تریگر مجهز به هدهایی است که روی درب بند واقع شده و با روش پنوماتیک یا نیروی باد، کار درب بندی را انجام می‌دهد.

بهترین دستگاه درب بند

 • دستگاه درب بند دو هد: این دستگاه امکان تنظیم دور دستگاه برای پیچاندن درب بطری را به شما می‌دهد. تمامی قسمت‌های آن که با محصول در ارتباط هستند از استیل ضدزنگ ساخته شده‌اند و از تجهیزات جانبی مانند نمایشگر تعداد قوطی‌های درب بندی‌شده، نمایشگر سرعت دستگاه، امکان شستشوی اتومات و … برخوردارند.
 • دستگاه درب بند هشت هد: این دستگاه که به طور اتوماتیک درب‌گذاری محصولات را انجام می‌دهد، برای کاربردهای مختلف درب بندی مانند مواد غذایی و آشامیدنی، دارویی، آفت‌کش‌ها، مواد آرایشی و بهداشتی، شیمیایی، روغن و غیره استفاده می‌شود.

کاربردهای دستگاه درب بند

در بخش‌های قبلی این مقاله تا حدودی توضیح دادیم که کاربرد دستگاه درب بند چیست، اما اکنون قصد داریم به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

درب بندی بطری‌ها و ظروف یکی از آخرین مراحل در هر خط تولید است. دستگاه‌های درب بند برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند و بیشتر صنایع برای بستن درب‌های محصولات خود به این دستگاه‌ها متکی هستند. از جمله کاربردهای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسته‌بندی صنعتی و عمومی: در صنعت آرایشی و بهداشتی از درب بندهای اتوماتیک برای محکم کردن ظروف و بسته‌های مختلف استفاده می‌شود. علاوه‌بر این، صنایعی که با محصولات حساس سروکار دارند، برای اطمینان از امنیت محصولات، نیاز به دستگاه درب بند خواهند داشت.
 • مواد غذایی و نوشیدنی: شرکت‌های غذاساز و شرکت‌های نوشیدنی به دستگاه درب‌بند برای مهر و موم کردن ظروف نیاز دارند تا از ورود آلودگی به آن‌ها جلوگیری شود.
 • شیمیایی و کشاورزی: کودهای مایع و آفت‌کش‌ها باید در بطری‌ها یا ظروف با مهر و موم محکم عرضه شوند تا امنیت آن‌ها تضمین شود.
 • صنعت داروسازی: داروها به دلیل ماهیت حساسی که دارند، از مقررات سختگیرانه‌ای برخوردار بوده و سازندگان بدین منظور باید از دستگاه درب بند استفاده کنند.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نحوه کار و راه اندازی دستگاه درب بند را مطالعه کنید.

دستگاه درب بند

سوالات متداول

چرا استفاده از دستگاه درب بند در بسته‌بندی محصولات ضروری است؟

این دستگاه‌ها برای محکم کردن درب بطری‌ها و ظروف استفاده می‌شوند و امنیت محصول و عدم ورود آلودگی یا گرد و غبار به داخل ظرف را تضمین می‌کنند.

آیا می‌توان دستگاه درب بند را به خط تولید موجود اضافه کرد؟

بسیاری از انواع دستگاه‌های درب بند قابلیت اضافه شدن و ادغام با دستگاه‌های بسته‌بندی موجود در خط تولید را دارند که باعث می‌شود گزینه‌ای بسیار به‌صرفه و مفید باشند.

دستگاه های درب بند در هر ساعت چند بطری را درب بندی می‌کند؟

سرعت درب بندی این دستگاه‌ها بسیار متغیر بوده و حتی در برخی مدل‌ها قابل تنظیم است، اما به طور متوسط می‌توان سرعت دستگاه‌های درب بند را چیزی در حدود 2000 تا 7000 درب در ساعت اعلام کرد.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که دستگاه درب بند چیست و چه کاربردی دارد. مطمئنا برخورداری از یک دستگاه درب‌بند قابل اعتماد و کارآمد برای اطمینان از کارایی و یکنواختی محصولات شما ضروری است. از آنجایی که انتخاب دستگاه مناسب به نیازهای تولیدی شما و نوع محصولاتی که با آن‌ها سر و کار دارید بستگی دارد؛ بهتر است پیش از انتخاب و خرید دستگاه درب بند مورد نظر خود از طریق شماره‌های 09120550895 و 02146801060 با کارشناسان شرکت رادان ماشین تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *