خط بسته بندی مایعات

دستگاه پرکن مایعات دستگاهی است که برای پر کردن حجم مشخصی از مایعات با حالات، ویسکوزیته و چگالی مختلف به کار می‌رود. دستگاه‌های پرکن مایعات با توجه به مکانیزم و نوع مایعاتی که پر می‌کنند، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. انتخاب و خرید دستگاه پرکن مایعات امری پیچیده است، به همین دلیل توصیه می‌شود به نکات زیر توجه کنید.

کاربرد دستگاه پرکن مایعات

دستگاه‌های پرکن مایعات در صنایع مختلفی کاربرد دارند و از جمله کاربردهای آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بسته‌بندی روغن و گریس در صنعت پالایشگاه و نفت
  • بسته‌بندی رنگ‌های پلاستیکی و پلیمری در صنعت رنگ‌سازی
  • بسته‌بندی مایعات دارویی و الکل‌ها
  • بسته‌بندی مواد نفتی مانند بنزین و مکمل‌ها
  • بسته‌بندی آب معدنی و سایر نوشیدنی‌ها

انواع دستگاه پرکن مایعات

انواع دستگاه پرکن مایعات بر اساس دو مؤلفه تقسیم‌بندی می‌شوند: مکانیزم و نوع مایعات. بسته به کاربرد مورد نظرتان، می‌توانید هر یک از دستگاه‌های زیر را از طریق سایت رادان ماشین سفارش دهید. دستگاه‌های پرکن مایعات را می‌توان بر اساس مکانیزم به انواع زیر تقسیم کرد:

دستگاه پرکن ثقلی تایمردار

در این نوع پرکن، مایعات از مسیر بین مخزن و نازل ها در مدت زمان معین عبور می کنند. یک شیر جهت کنترل فلو مایع، نیاز می باشد که مایع به یک اندازه به تمام نازل ها برسد. پس از تنظیم کردن، این نوع پرکن مقدار مشخصی از مایع را از هر نازل در هر سیکل خارج می کند. یک دستگاه پرکن ثقلی تایمردار تا 12 نازل می تواند داشته باشد. این نوع پرکن مناسبترین و اقتصادی ترین گزینه جهت مایعات رقیق بدون پالپ می باشد.

دستگاه پرکن ثقلی

دستگاه پرکن وکیومی (اورفلو)

نازل های پرکن وکیومی دارای مکانیزم دولایه هستند. لایه داخلی مایع را درون ظرف می ریزد و لایه بیرونی، مسیری را جهت خروج هوا و مایع اضافه ریخته شده درون ظرف را ایجاد می کند. عمق قرار گرفتن نازل درون ظرف سطح پر شدن مایع داخل ظرف را تعیین می کند. و بدین صورت در قفسه مغازه ها تمام بطری های نوشیدنی، به یک اندازه پر شده دیده می شوند. بدون توجه به تفاوت حجم موجود در بطری ها.

این نوع پرکن نیز با مایعات رقیق و نیمه غلیظ سازگاری دارد و می تواند مایعات شامل ذرات ریز جامد را نیز پر کند. اما برای مایعات با ارزش بالا مناسب نمی باشد.

دستگاه پرکن وکیومی

دستگاه پرکن پمپی

در پرکن های پمپی مایع از میان چرخ دنده ها یا لوب هایی که به‌صورت تو در تو می باشند عبور داده می شود. این پمپ ها عمدتاً بوسیله سروو موتور کنترل می شوند. و بوسیله کنترل سرعت و تعداد چرخش چرخ دنده ها در هر سیکل مشخص می شود که چه حجمی از مایع به درون ظرف منتقل می شود. این نوع دستگاه پرکن برای مایعات با غلظت متوسط به پایین دارای بیشترین دقت و سرعت پرکنی می باشند ولی مایعات با غلظت بالا و دارای پالپ یا ذرات جامد، عمر مفید پمپ را کاهش می دهد. همچنین این دستگاه به دلیل داشتن دقت بالا، مناسب مایعات گران‌قیمت می باشد.

دستگاه پرکن پیستونی

پرکن های پیستونی مثل سرنگ پزشکی کار می کنند. پیستون ها مایع را به داخل سیلندر می کشند و سپس با فشار رو به جلو پیستون، مایع به درون ظرف منتقل می شود. سیستم دارای دو عدد شیر یکطرفه و یا یک عدد شیر سراهی پنوماتیک برای هر پیستون می باشد که مسیر حرکت مایع به داخل و بیرون سیلندر را تعیین می کنند. یکی از شیر یکطرفه ها در زمان کشیدن مایع به داخل سیلندر باز می شود و سپس هنگام تخلیه مایع بسته می شود. دومین شیر یکطرفه در حالت کشیدن محصول بسته، و هنگام تخلیه مایع باز می شود. پرکن پیستونی نسبت به سایر پرکن ها کندتر می باشد، اما توانایی پرکردن مایعاتی را دارد که دستگاه های دیگر ندارند.

دستگاه پرکن پیستونی

از لحاظ نوع مایعات نیز می‌توان دستگاه‌های پرکن مایعات را به دسته‌های دستگاه پرکن مایعات غلیظ یا رقیق تقسیم کرد.

نکات مهم در خرید دستگاه پرکن مایعات

هنگام خرید دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک و انواع دیگر آن، نکاتی وجود دارند که باید مد نظر قرار دهید. شما باید به رقیق یا غلیظ بودن محصول مایع خود دقت کنید تا بدانید که دستگاه پرکن مایعات رقیق مورد نیازتان است یا غلیظ. همچنین باید تعیین کنید که دستگاه مد نظرتان اتوماتیک است یا نیمه اتوماتیک. توصیه می‌شود پیش از اقدام به خرید،‌ به طور دقیق مشخص کنید که دستگاه را برای چه نوع ماده‌ای می‌خواهید و چه روشی برای بسته‌بندی آن بهتر است.

مزایا استفاده از دستگاه پرکن مایعات

تولیدکنندگان با فروش دستگاه پرکن مایعات، مزایای زیادی را در اختیار کسب و کارهای مختلف قرار می‌دهند که عبارتند از:

  • عملکرد اتوماتیک و مکانیکی جهت پر کردن مایعات متناسب با نیاز
  • امکان پر کردن مایعات داخل ظروف با سرعت بالا
  • رعایت بهداشت کامل در خطوط تولید
  • به‌کارگیری تکنولوژی روز دنیا در ساخت تمامی قطعات دستگاه‌های پرکن مایعات
  • امکان شستشوی راحت مخازن و نازل‌ها

مشاغلی که به دستگاه پرکن مایعات نیاز دارند

همان‌طور که در قسمت کاربردهای دستگاه پرکن مایعات اشاره کردیم، این دستگاه‌ها در بسیاری از کسب‌وکارها کاربرد دارند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به صنعت پالایشگاه و نفت، رنگ‌سازی، صنایع مواد غذایی، صنایع دارویی و صنایع آرایشی بهداشتی اشاره کرد.

خرید دستگاه پرکن مایعات از رادان ماشین

رادان ماشین برترین تولیدکننده دستگاه پرکن مایعات در ایران بوده که به طراحی و ساخت دستگاه پرکن مایعات می‌پردازد و تمامی مراحل تولید این دستگاه از طراحی گرفته تا مونتاژ‌ را به صورت مستقل انجام می‌دهد. این شرکت با بسیاری از برندهای مطرح ایران همکاری داشته و شما نیز می‌توانید با اطلاع از قیمت دستگاه پرکن مایعات، به خرید دستگاه مورد نیاز برای کسب و کار خود بپردازید.