خط کامل بسته بندی چیست؟ مزایا و کاربرد آن

خط کامل بسته بندی چیست؟ مزایا و کاربرد آن

یکی از مهم‌ترین فرآیندها در تولید هر محصولی، مرحله پایانی یعنی فرآیند بسته‌بندی است که باید به شکلی صحیح و اصولی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام شود. بسته‌بندی محصول باید به گونه‌ای باشد که در زمان حمل و نقل، از وارد شدن آسیب به آن جلوگیری کرده و مانع بروز خسارات و خرابی‌های پرهزینه شود. با توجه به این موضوع، برخورداری از خط کامل بسته‌بندی در کارخانه‌ها و تولیدی‌ها یک امر ضروری محسوب می‌شود؛ اما خط کامل بسته بندی چیست و چه مزایایی را با خود به همراه دارد؟ با ما در این مقاله از سایت رادان ماشین همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

منظور از خط کامل بسته بندی چیست؟

خط بسته‌بندی، خط تولیدی است که محصولات نهایی در آن بسته‌بندی می‌شوند تا از آن‌ها در هنگام حمل و نقل و جابجایی قبل از استفاده محافظت شود. خطوط کامل بسته‌بندی علاوه‌بر تجهیزاتی مانند دستگاه‌های پرکن و کارتونینگ، از دستگاه‌های مهم دیگری نیز تشکیل می‌شوند که به افزایش سرعت و کارایی فرآیند بسته‌بندی کمک می‌کنند؛ بنابراین، منظور از خط کامل بسته‌بندی مجموعه‌ای از دستگاه‌هاست که هر کدام بخش‌های مختلفی از بسته‌بندی یک محصول را انجام می‌دهند و بسته به نوع محصول، تعداد و نوع این دستگاه‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

منظور از خط کامل بسته بندی چیست؟

ویژگی‌ها و مزایای خط کامل بسته بندی

اکنون که می‌دانیم خط کامل بسته بندی چیست، می‌توانیم به مزایای آن بپردازیم. خطوط بسته‌بندی (بخصوص خطوط بسته‌بندی که از دستگاه‌های اتوماتیک استفاده می‌کنند) می‌توانند مزایای بزرگی به دنبال داشته باشند و با پیشرفت روزافزون فناوری، مزایا خط کامل بسته بندی روزبه‌روز بیشتر می‌شوند. در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد:

۱- افزایش و بهبود کنترل کیفیت

با توسعه فناوری‌های جدید (برای مثال دستگاه‌هایی که با استفاده از هوش مصنوعی خطاها را مانند کارگران تشخیص می‌دهند) امروزه داشتن یک خط کامل بسته‌بندی در هر کارخانه‌ای ضروری شده است. برخی دستگاه‌ها به سیستم‌های تضمین کیفیت خودکار (QA) نیز مجهز هستند که علاوه‌بر سایر تجهیزات خودکار در فرآیند بسته‌بندی، این می‌تواند به معنای بسته‌بندی بسیار سازگار و ساعت‌های تولید طولانی‌تر باشد.

۲- بهبود سرعت تولید

با وجود خط بسته‌بندی مناسب، این امکان برای شرکت‌ها وجود دارد که سرعت و توان تولید محصول را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. برای مثال، یک دستگاه درب‌بند اتوماتیک، فرآیند درب‌گذاری روی محصولات را چندین برابر ایمن‌تر و سریع‌تر از یک کارمند معمولی انجام می‌دهد.

خطوط بسته‌بندی همچنین می‌توانند چندین مرحله از فرآیند بسته‌بندی (مانند درب‌بندی و لیبل‌چسبانی) را در یک مرحله واحد جمع کنند. این فناوری‌ها هم سرعت را افزایش می‌دهند و هم باعث می‌شوند نیروی انسانی به سمت مشاغلی سوق پیدا کند که به دانش و تخصص بیشتری نیاز دارند.

۳- بهبود ارگونومی و کاهش خطر آسیب کارکنان

در خطوط تولید و بسته‌بندی، جایی که معمولاً کارمندان کارهای بسیار تکراری را در شیفت‌های طولانی انجام می‌دهند، غیرمعمول نیست که کارمندان از اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار رنج ببرند که به آن آسیب‌های ارگونومیک نیز گفته می‌شود.

ویژگی‌ها و مزایای خط کامل بسته بندی

کاهش میزان کارهای تکراری که کارکنان باید انجام دهند می‌تواند خطر ابتلا به این اختلالات را در آن‌ها کاهش دهد. با جایگزین کردن کارگران با خط کامل بسته‌بندی، می‌توان هم بهره‌وری را افزایش داد و هم خطر آسیب کارگران را به حداقل رساند.

۴- کاهش هزینه‌های نیروی کار

مهم‌ترین مزیت خط کامل بسته بندی چیست؟ همانطور که گفته شد، در بسیاری از کارخانجات و تولیدی‌ها، کارهای تکراری و خسته‌کننده توسط نیروی انسانی انجام می‌شوند. اگر این کارگران به سمت مشاغل مهم‌تر سوق یافته و خط کامل بسته‌بندی به جای آن‌ها مستقر شود، هزینه نیروی کار به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد و سرمایه در جای مفیدتری خرج می‌شود.

سفارش انواع دستگاه پرکن مایعات

حرفه ای ترین و باکیفیت ترین دستگاه های بسته بندی و پرکن مایعات را از رادان ماشین بخرید.

انواع خط کامل بسته بندی

خط کامل بسته‌بندی شوینده

شوینده‌ها نیز مانند هر محصول دیگری، دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی هستند که باعث می‌شوند برای بسته‌بندی آن‌ها از دستگاه‌های مخصوصی کمک بگیریم. خط کامل بسته‌بندی شوینده‌ها که در فروشگاه اینترنتی رادان ماشین موجود است، قابلیت بسته‌بندی انواع محصولات شیمیایی کف‌کننده و پایه الکل با ویسکوزیته و بافت‌های مختلف را دارد. خطوط HEMILINE 20، 40 و  60 سه خط کامل بسته‌بندی برای انواع مایع ظرفشویی، دستشویی، شامپو، روغن موتور و غیره هستند که از دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک، درب‌بند و لیبل‌چسبان تشکیل می‌شوند. سرعت هرکدام از این خطوط متفاوت بوده و از قابلیت پر کردن ظروف بزرگ (از ۵۰۰ سی‌سی تا ۴ لیتر) برخوردار هستند.

خط کامل بسته‌بندی آرایشی بهداشتی

خط کامل بسته‌بندی محصولات آرایشی بهداشتی باید متشکل از دستگاه‌هایی باشد که بتوان از آن‌ها برای بسته‌بندی محصولات متنوعی مانند مایع دستشویی، شامپو، نرم‌کننده مو، حالت‌دهنده مو و … استفاده کرد. خطوط کامل بسته‌بندی COSMOLINE 40 و 60، دو مورد از کامل‌ترین خطوط تولید محصولات آرایشی بهداشتی هستند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه رادان خریداری کنید. دستگاه‌های موجود در این خطوط عبارتند از: دستگاه پرکن، درب‌بند و لیبل‌زن که قابلیت پر کردن ظروف کوچک‌تر با حجم ۵۰ سی‌سی تا ۱ لیتر را دارند.

خط کامل بسته‌بندی کرم

در صورتی که قصد بسته‌بندی کرم و محصولات نیمه‌جامد در شکل‌های مختلف مانند جار و پمپی را داشته باشید، باید این خط بسته‌بندی را تهیه کنید. اگر برایتان سوال است که برای چنین محصولاتی بهترین خط کامل بسته بندی چیست، باید به خط CREAMLINE 30 موجود در فروشگاه رادان اشاره کرد که متشکل از دستگاه پرکن، درب‌بند، سیل القایی و لیبل‌چسبان بوده و برای انواع ظروف گرد، تخت و جار مناسب است.

خط کامل بسته بندی

خط کامل بسته‌بندی دارویی

خط کامل بسته‌بندی دارویی نیز همانطور که از نام آن پیداست، باید متشکل از دستگاه‌های مناسب برای بسته‌بندی انواع دارو باشد. با توجه به نوع داروها (قرص، شربت و غیره) دستگاه‌های به کار رفته در این خط بسته‌بندی متفاوت خواهند بود، اما معمولاً از دستگاه پرکن، درب‌بند و لیبل‌چسبان تشکیل می‌شود.

خط کامل بسته‌بندی روغن خوراکی

از آنجا که روغن‌های خوراکی یکی از انواع مایعات به شمار می‌روند، یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که باید در خط کامل بسته‌بندی این محصولات وجود داشته باشد، دستگاه پرکن مایعات است. این دستگاه‌ها دارای مکانیزم‌های متنوعی برای مایعات مختلف با ویسکوزیته‌های متفاوت هستند و از این رو، بسته‌بندی هر گونه مایعی با استفاده از آن‌ها امکان‌پذیر است؛ برای مشاهده خط کامل بسته بندی مایعات، می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید. از سایر تجهیزات این خط بسته‌بندی می‌توان به دستگاه درب‌بند، جت پرینتر و شیرینگ پک اشاره کرد.

کاربردهای خط کامل بسته بندی

پس از خواندن این مقاله، احتمالاً حدس می‌زنید که کاربرد خط کامل بسته بندی چیست؛ اما برای شفاف‌سازی بیشتر، در این بخش قصد داریم به کاربردهای این تجهیزات نیز اشاره کنیم. به طور کلی می‌توان گفت دستگاه‌های بسته‌بندی، چرخ تولید کسب و کارها را می‌چرخانند و محصول شما هرچه که باشد، نیاز به بسته‌بندی نهایی دارد.

کاربردهای خط کامل بسته بندی

بنابراین می‌توان گفت خطوط کامل بسته‌بندی تقریباً در هر صنعتی (فارغ از محصولات تولیدی آن) کاربرد دارند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صنایع مواد غذایی
  • مواد شیمیایی
  • شوینده‌ها
  • لوازم آرایشی و بهداشتی

و هر محصول دیگری که نیاز به بسته‌بندی داشته باشد.

خط کامل بسته بندی چیست

سخن پایانی

بسته‌بندی هنر، علم و فناوری حفاظت از کالاها برای توزیع، نگهداری و استفاده از آنها است. فرآیند بسته‌بندی، کل فرآیند از تولید تا تحویل را در بر گرفته و اصطلاح بسته‌بندی اغلب برای توصیف هر موادی که برای محافظت از کالاها به کار می‌رود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح به فرآیند توسعه، آزمایش، طراحی و ساخت بسته‌های جداگانه اشاره دارد. یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در تمامی کارخانجات و تولیدی‌ها، خط کامل بسته‌بندی است که مزایای بسیار زیادی را به دنبال دارد. در این مقاله بررسی کردیم که خط کامل بسته بندی چیست و چرا باید آن را تهیه کنید؛ بنابراین فرصت را از دست ندهید و با خرید این تجهیزات، کسب و کار خود را آغاز کنید!

 

سوالات متداول

✅دستگاه شیرینگ پک در خط کامل بسته‌بندی چه کاری انجام می‌دهد؟

این دستگاه ابتدا محصولات را نایلون‌پیچ کرده و با حرارت دادن به آن‌ها، نایلون را منقبض می‌کند تا به شکل محصول درآید.

✅آیا خط بسته‌بندی تمامی کارهای موجود در فرآیند بسته‌بندی را انجام می‌دهد؟

پاسخ این سوال به دستگاه‌ها و تجهیزات موجود در خط بسته‌بندی بستگی دارد. اگر تمامی دستگاه‌ها (از دستگاه پرکن گرفته تا لیبل‌زن) در خط بسته‌بندی موجود باشند، می‌توان گفت تمامی کارهای مربوط به بسته‌بندی توسط این دستگاه‌ها انجام می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *