نحوه کار و راه اندازی دستگاه لیبل چسبان

نحوه کار و راه اندازی دستگاه لیبل چسبان

دستگاه لیبل زن یا لیبل چسبان، نوعی دستگاه کاربردی در خطوط تولید و بسته‌بندی است که لیبل‌های چاپ‌شده را روی محصولات بسته‌بندی‌شده می‌چسباند. این دستگاه که تکمیل‌کننده بسته‌بندی محصولات به شمار می‌رود، برای چسباندن لیبل یا برچسب حاوی اطلاعات (تاریخ تولید و انقضا، قیمت، مواد تشکیل‌دهنده و …) روی محصولات به کار می‌رود. از آنجا که لیبل‌ها انواع مختلفی دارند و محصولات نیز از لحاظ شکل و جنس در ظروف متفاوتی قرار می‌گیرند، دستگاه‌های لیبل چسبان نیز در انواع گوناگونی در بازار موجود هستند. در این مقاله با نحوه کار دستگاه لیبل چسبان و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع دستگاه لیبل چسبان

دستگاه‌های لیبل چسبان بر اساس نوع ظرفیت و نوع لیبل، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه به طور خلاصه به هر کدام از انواع دستگاه‌های لیبل چسبان اشاره خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله دستگاه لیبل چسبان چیست مراجعه نمایید.

انواع دستگاه لیبل چسبان

  • لیبل زن OPP: مناسب برای برچسب زدن روی ظروف استوانه‌ای از جنس پت، پلاستیک، قوطی‌های فلزی و ظروف شیشه‌ای
  • لیبل زن تاپ پشت چسب دار: مناسب برای چسباندن لیبل روی ظروف تخت با اشکال مربعی یا مستطیلی
  • لیبل زن گرد پشت چسب دار: مناسب برای انواع ظروف گرد مانند بطری‌ها
  • لیبل زن دو طرف تخت پشت چسب دار: مناسب برای چسباندن هم‌زمان لیبل‌ها به دو طرف (زیر و رو یا پشت و جلو) محصولات گرد و صاف
  • لیبل زن دو منظوره پشت چسب دار: برای چسباندن انواع مختلف لیبل روی ظروف تخت و گرد اما نه به صورت هم‌زمان

موارد بالا، پرکاربردترین دستگاه‌ها برای چسباندن لیبل روی محصولات هستند. شما می‌توانید برای خرید دستگاه لیبل چسبان از طریق سایت رادان ماشین اقدام فرمایید؛ اما خود لیبل‌ها نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که بسته به نوع لیبل، باید نحوه کار دستگاه لیبل چسبان را مد نظر قرار داد و دستگاه متناسب با آن را انتخاب کرد. سه نوع از پرکاربردترین انواع لیبل‌ها عبارتند از:

  • لیبل OPP: لیبل‌هایی که به ظرف نمی‌چسبند (مانند لیبل‌های بطری نوشابه و آب معدنی)
  • لیبل پشت چسب دار: لیبل‌هایی که پشت آن‌ها به چسب آغشته می‌شود تا به ظرف بچسبند
  • لیبل گرد: لیبل‌هایی که دور ظروف گرد مانند قوطی‌های کرم می‌چسبند

نحوه کار لیبل زن OPP

دستگاه لیبل زن OPP یا هات ملت، بهترین دستگاه برای تکمیل بسته‌بندی و چسباندن لیبل روی بطری‌های نوشابه و سایر بطری‌های مربعی یا گرد است. سیستم هات ملت، ذرات چسب را روی بطری‌ها اسپری می‌کند تا لبه برچسب‌ها قبل از قرار گرفتن روی بطری‌ها به هم چسبانده شوند.

مهم‌ترین مزیت این دستگاه‌ها، قیمت ارزان لیبل و ظرفیت تولید مداوم آن‌هاست.

نحوه کار لیبل زن تاپ پشت چسب دار

نحوه کار لیبل زن دو طرف تخت پشت چسب دار

نحوه کار دستگاه لیبل چسبان تاپ پشت چسب دار بدین شکل است که دستگاه برچسب‌ها را روی سطح بالایی محصول اعمال می‌کند. در این سیستم‌ها سرهای لیبلینگ در بالای محصول قرار می‌گیرند. غلتک می‌چرخد و برچسب‌ها را هنگام عبور محصول از زیر سرهای لیبلینگ اعمال می‌کند. حرکت محصول و نوار نقاله و آماده‌سازی و حرکت لیبل از قبل باهم هماهنگ شده‌اند.

این دستگاه‌ها برای چسباندن برچسب بر روی ظروف وان و ظروف تاشو، جعبه‌ها، کارتن‌ها و کیس‌ها مناسب هستند.

نحوه کار لیبل زن گرد پشت چسب دار

دستگاه لیبل زن گرد پشت چسب دار، برچسب‌هایی را روی سطوح جانبی ظروف استوانه‌ای مانند قوطی‌ها، بطری‌ها و کارتریج‌ها اعمال می‌کنند. این دستگاه‌ها بیشتر برای استفاده کامل از سطح گرد ظروف کاربرد دارند. برچسب به طور کامل یا جزئی در اطراف سطح جانبی ظرف پیچیده می‌شود زیرا محصول به چرخش در می‌آید و از هد لیبلینگ عبور می‌کند.

این دستگاه‌ها می‌توانند هم لیبل‌های گرد و هم لیبل‌های تخت را روی ظروف بچسبانند زیرا لیبل‌های تخت نیز پس از چسبیدن دور ظروف، به شکل گرد درمی‌آیند. علاوه‌بر این، دستگاه‌های لیبل زن گرد پشت چسب دار می‌توانند دارای دو نوع مکانیزم متفاوت باشند: ظرف را نگه دارند و لیبل را روی آن بچسبانند یا بدون نگه‌داشتن ظرف، لیبل را دور آن قرار دهند.

نحوه کار لیبل زن دو طرف تخت پشت چسب دار

نحوه کار لیبل زن دو طرف تخت پشت چسب دار

طرز عملکرد دستگاه لیبل چسبان دو طرف تخت پشت چسب دار بدین شکل است که برچسب‌های بدون درز را به صورت هم‌زمان روی دو طرف محصول اعمال می‌کند. در این سیستم‌ها دو سر لیبلینگ به صورت رو در رو قرار می‌گیرند. همانطور که نوار نقاله محصول را به این سرها می‌رساند، برچسب‌ها به طور همزمان روی جلو و پشت محصول چسبانده می‌شوند. حرکت محصول و آماده‌سازی برچسب به طور دقیق زمان‌بندی شده تا از چسبیدن دقیق برچسب اطمینان حاصل شود.

این دستگاه‌ها برای ظروف مناسب هستند که دو طرف آن‌ها شکل تخت و صاف دارد.

نحوه کار لیبل زن دو منظوره پشت چسب دار

دستگاه لیبل زن دو منظوره پشت چسب دار یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های صنعتی است که هم برای ظروف دارای سطوح صاف و هم ظروف گرد استفاده می‌شود. نحوه کار دستگاه لیبل چسبان دو منظوره بدین شکل است که می‌تواند لیبل را دور بدنه ظرف و روی سطح بالایی آن بچسباند؛ به همین دلیل دو منظوره به شمار می‌رود. البته این کار به صورت هم‌زمان انجام نمی‌شود اما این دستگاه قابلیت تنظیم دارد.

دستگاه لیبل چسبان دو منظوره برای انواع بطری و ظروف گرد، تخت و بیضی مناسب است.

سوالات متداول

انواع دستگاه لیبل چسبان

انواع دستگاه لیبل چسبان کدامند؟

لیبل زن تاپ پشت چسب دار، لیبل زن OPP، لیبل زن گرد پشت چسب دار، لیبل زن دو طرف تخت پشت چسب دار و لیبل زن دو منظوره پشت چسب دار

آیا دستگاه لیبل زن گرد پشت چسب دار قابلیت چسباندن لیبل تخت را دارد؟

این دستگاه قادر است هم لیبل‌های تخت و هم لیبل‌های گرد را روی ظروف بچسباند زیرا لیبل‌های تخت نیز پس از چسبیدن روی ظروف گرد، شکل آن را به خود می‌گیرند.

چه سطوحی می‌توانند با استفاده از دستگاه لیبل چسبان لیبل‌گذاری شوند؟

سطوح صاف، تخت، گرد، مربعی از جنس پلاستیک، پت، آلومینیوم و موارد دیگر می‌توانند با استفاده از این دستگاه‌ها لیبل‌گذاری شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به نحوه کار دستگاه لیبل چسبان و انواع مختلف آن پرداختیم. دستگاه لیبل زن به تجهیزاتی اطلاق می‌شود که در چاپ و چسباندن برچسب به محصولات و بسته‌بندی آن‌ها نقش دارند. از آنجا که برچسب‌ها در بسته‌بندی محصول، شناسایی، ارائه و ردیابی آن‌ بسیار مهم هستند، دستگاه لیبل چسبان یکی از مهم‌ترین قطعاتی به شمار می‌رود که باید در هر کارخانه و تولیدی وجود داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *