دستگاه لیبل چسبان چیست؟ مزایا و کاربرد آن

دستگاه لیبل چسبان چیست؟ ✅ + مزایا و کاربرد آن

هر محصولی که خریداری می‌کنیم، دارای یک لیبل است که به معنای برچسب بوده و شناسنامه محصول به شمار می‌رود. از طریق لیبل‌ها می‌توانیم اطلاعات مورد نیازمان را درباره محصول، برند تولیدکننده، روش مصرف، قیمت، مواد تشکیل‌دهنده و … به دست آوریم؛ به همین دلیل لیبل در صنعت بسته‌بندی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای چسباندن این لیبل‌ها روی محصولات، از دستگاهی به نام دستگاه لیبل چسبان یا لیبل زن استفاده می‌شود که یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها در خطوط تولید به شمار می‌رود. در این مقاله با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که دستگاه لیبل چسبان چیست و چه انواع و کاربردهایی دارد.

دستگاه لیبل چسبان چیست؟

همانطور که گفتیم، لیبل برچسبی است که روی ظرف محصول چسبانده می‌شود و اطلاعاتی را درباره آن به ما انتقال می‌دهد. از آنجا که لیبل یکی از معیارهای مهم در انتخاب و خرید محصول به شمار می‌رود، بسیار مهم است که در فرآیند طراحی و چسباندن آن دقت لازم به کار برده شود. لیبل‌ها می‌توانند شامل بارکدهای اختصاصی محصولات باشند که حتماً روی محصولاتی که به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید (از جمله نوشیدنی‌ها و مواد غذایی، لوازم آرایشی بهداشتی، دارویی، لوازم تحریر و غیره) این لیبل‌ها را مشاهده کرده‌اید.

دستگاه لیبل چسبان

اما دستگاه لیبل چسبان چیست و چرا در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود؟‌ از آنجا که چسباندن لیبل‌ها به صورت دستی می‌تواند یک فرآیند بسیار زمان‌بر، نامنظم و طاقت‌فرسا باشد، در خطوط تولید از دستگاه‌های لیبل چسبان استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه‌ها، محصولات با فاصله معین پشت سر یکدیگر حرکت کرده و لیبل‌ها با سرعت و دقت بالایی روی آن‌ها چسبانده می‌شوند. تولیدکنندگان با یک بار تهیه و صرف هزینه برای خرید این دستگاه‌، می‌توانند در زمان خود صرفه‌جویی کرده و هزینه نیروی انسانی را کاهش دهند. دستگاه‌ لیبل چسبان در صنایعی که میزان تولید متوسط رو به بالا دارند، یکی از مهم‌ترین اجزای خط تولید و بسته‌بندی به شمار می‌رود.

ویژگی‌ها و مزایای دستگاه لیبل چسبان

یکی از مهم‌ترین مزایا دستگاه لیبل چسبان، سرعت بخشیدن به بسته‌بندی محصولات و چسباندن لیبل‌ها با دقت فراوان است. از این دستگاه می‌توان در صنایع و محیط‌های مختلفی از جمله فروشگاه‌ها، داروخانه‌ها، بانک، رستوران و سایر مؤسسات استفاده کرد.

این دستگاه‌ها دارای پورت‌های گوناگونی هستند که استفاده از آن‌ها در مکان‌های مختلف را امکان‌پذیر ساخته و قابلیت اتصال آن‌ها به دستگاه‌های متفاوتی از جمله کامپیوتر، ماشین‌های اداری مانند پرینتر و غیره را فراهم می‌کنند. سایر مزایای دستگاه لیبل چسبان عبارتند از: کم‌صدا بودن، عدم جاگیری و انجام امور با سرعت بسیار بالا.

انواع دستگاه لیبل چسبان

انواع دستگاه لیبل چسبان

امروزه دستگاه‌های لیبل چسبان در انواع مختلفی تولید می‌شوند که شما باید با توجه به نیاز و بودجه خود، دستگاه مناسب را تهیه کنید. همچنین بهتر است قبل از اقدام به خرید، بدانید که انواع دستگاه لیبل چسبان چیست و به چند دسته تقسیم می‌شود. برای خرید انواع دستگاه لیبل چسبان می‌توانید به لینک مربوطه مراجعه کرده و در ادامه با مشخصات هر یک آشنایی بیشتری پیدا کنید:‌

دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک

دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک، یکی از پرکاربردترین انواع دستگاه‌های لیبل زن است که در دو نوع حرارتی و پشت چسب‌دار تولید می‌شود. دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک یکی از مهم‌ترین اجزای خطوط تولید و بسته‌بندی به شمار می‌رود و روش کار آن بدین شکل است که محصولات به صورت یک نوار نقاله به سمت دستگاه حرکت می‌کنند تا لیبل‌ها به صورت اتوماتیک روی آن‌ها چسبانده شوند.

دستگاه لیبل چسبان نیمه اتوماتیک

لیبل چسبان نیمه اتوماتیک نیز یک دستگاه همه‌کاره است که برای ظروف و محصولات استوانه‌ای و مربعی کاربرد دارد. این دستگاه که مجهز به فیبر نوری است، برای اتیکت زدن بطری‌های پلاستیکی نیز به کار می‌رود.

دستگاه لیبل چسبان دستی

لیبل چسبان دستی، وسیله‌ای است که برای اتیکت‌گذاری روی محصولات و کالاها به صورت دستی کاربرد دارد. این دستگاه بیشتر برای لیبل چسباندن روی بطری استفاده می‌شود و مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام خرید آن در نظر داشته باشید این است که دستگاه سبک و خوش‌دست باشد تا موجب خستگی شما نشود.

یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های لیبل چسبان، دستگاه OPP است که بیشتر برای بطری‌های آب معدنی، نوشابه و سایر نوشیدنی‌ها به کار می‌رود. از مزیت‌های این دستگاه می‌توان به سرعت بالا (حدود ۱۰۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ بطری در ساعت) اشاره کرد. طراحی این دستگاه روتاری بوده و دارای سرعت و دقت بسیار بالایی است. شما می‌توانید دستگاه لیبل چسبان OPP را از طریق فروشگاه رادان ماشین تهیه نمایید.

کاربردهای دستگاه لیبل چسبان

اما کاربرد دستگاه لیبل چسبان چیست؟ یکی از مهم‌ترین صنایعی که دستگاه لیبل چسبان در آن کاربرد دارد، صنعت مواد غذایی است، زیرا با کمک لیبل چسبانده‌شده روی این محصولات، می‌توان از قیمت، تاریخ تولید و انقضای آن‌ها باخبر شد. در واقع این لیبل‌ها نقش شناسنامه محصول را دارند و به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. علاوه‌بر صنعت مواد غذایی می‌توان لیبل‌های مختلف را روی کالاهای سایر صنایع نیز مشاهده کرد.

کاربردهای دستگاه لیبل چسبان

از دستگاه لیبل زن می‌توانید برای چسباندن لیبل روی انواع ظروف شیشه‌ای، پلی اتیلن، کتابی، پت، استوانه‌ای و انواع گالن‌ها در صنایع شیمیایی، بهداشتی، دارویی، غذایی و … استفاده کنید. در واقع دستگاه لیبل چسبان در تمامی صنایع کاربرد داشته و برای استفاده از آن محدودیتی وجود ندارد.

سوالات متداول

از بین دستگاه‌های لیبل چسبان، کدام یک اتوماتیک و کدام یک نیمه اتوماتیک یا دستی است؟

دستگاه‌هایی که نیاز به دخالت انسان ندارند، دستگاه اتوماتیک نامیده می‌شوند و تمامی کارها را با سرعت و دقت بالا انجام می‌دهند. دستگاه‌های نیمه‌اتوماتیک نیمی از کارها را به صورت اتوماتیک و نیمی از آن‌ها را با کمک اپراتور انجام می‌دهند و دستگاه‌های دستی کاملاً توسط اپراتور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دسته‌بندی انواع دستگاه‌های لیبل چسبان بر چه اساس انجام می‌شود؟

این دستگاه‌ها به صورت کلی به سه دسته اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم می‌شوند که هرکدام از آن‌ها دارای زیرمجموعه‌هایی مانند پشت چسب‌دار، دو منظوره و … هستند.

مزایا دستگاه لیبل چسبان

آیا لیبل‌ها نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند؟

لیبل‌ها دارای انواع مختلفی از جمله پشت چسب‌دار، استرچ، دور پیچ، قابل الصاق با چسب سرد و … هستند که هر کدام به دستگاه مناسبی نیاز دارند.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که دستگاه لیبل چسبان چیست و چند نوع است و چه مزایا و کاربردی دارد و در آخر فهمیدیم که این دستگاه‌ها به فرآیند تولید و بسته‌بندی سرعت و دقت قابل توجهی می‌بخشند و استفاده از آن‌ها به تمامی تولیدکنندگان توصیه می‌شود. از همین رو اگر شما هم جزو کسانی هستید که نیاز به خرید دستگاه لیبل چسبان دارید می‌توانید انواع نمونه‌های موجود در سایت رادان ماشین را بررسی کرده و پس از انتخاب دستگاه لیبل چسبان مورد نظر خود، برای خرید آن اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *