کاربرد پرکن سیلندر پیستونی

کاربرد دستگاه پرکن سیلندر پیستونی چیست؟

پرکننده‌های پیستونی که به‌ عنوان دستگاه‌های پرکن مایع ویسکوز نیز شناخته می‌شوند، از پرکاربردترین دستگاه‌های پرکن در بازار هستند. این پرکننده‌های مایع با عملکرد آسان و کنترل‌های ساده، انواع محصولات را از مخازن نگه‌دارنده، قیف‌ها و سایر لوازم فله به ظروف بزرگ و کوچک منتقل می‌کنند. از کاربرد پرکن سیلندر پیستونی می‌توان به موارد مختلفی مانند پر کردن تمام محصولات در حجم‌های دقیق اشاره کرد.

در طول هر چرخه پر کردن، پیستون محصول را به داخل می‌کشد و زمانی که پر شد، به جلو فشار آورده و محصول را از سیلندر به ظروف انتظار منتقل می‌کند. برای آشنایی با جزئیات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد دستگاه‌های پرکن، تا انتها ما را همراهی کنید.

دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

در فرآیند بسته‌بندی مایع، انواع مختلفی از دستگاه‌های پرکننده وجود دارد که برای کنترل ویسکوزیته‌های مختلف محصول، اندازه‌های پرکننده مختلف و سایر تغییرات در پروژه‌های بسته‌بندی تولید می‌شوند. دستگاه پرکن پیستون می‌تواند بسیاری از مشکلات را برای محصولاتی با ذرات کوچک و یا مایعاتی با ویسکوزیته بالا، متوسط یا کم، حل کند.

دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

این ماشین‌ها در انواع مختلف با مکانیزم متفاوت عرضه می‌شوند و می‌توانند دستی، نیمه یا تمام اتوماتیک باشند. با فن‌آوری پیشرفته، دستگاه‌های پرکن اتوماتیک قادر به ارائه حداکثر بهره‌وری در مدت زمان طولانی هستند. سرعت متغیر و نازل‌های قابل تنظیم، ارتفاع آن را برای انواع مختلف ظروف مناسب می‌کند.

پنج قسمت اصلی پرکننده سیلندر پیستونی عبارتند از:

 • هاپر: مقادیر عمده‌ای از محصول را برای پر کردن در ظروف نگه می‌دارد.
 • پیستون: محصول را از قیف به سمت سیلندر می‌برد.
 • سیلندر: دارای حجم داخلی ثابت برای پر شدن ثابت سطوح است.
 • دریچه: باز و بسته می‌شود تا جریان محصول را از طریق نازل‌ها متوقف کند.
 • نازل‌ها: محصول را از سیلندر به ظروف انتظار توزیع می‌کند.

انواع دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

این دستگاه‌ها را می‌توان به صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک ساخت. ماشین‌های نیمه اتوماتیک به تعامل بیشتری با اپراتور نیاز دارند، از جمله قرار دادن بطری‌ها، شروع چرخه پر کردن با سوئیچ دستی یا پا و برداشتن ظرف پر شده پس از کامل شدن فرآیند. ماشین‌های خودکار با سیستم‌های نوار نقاله نیرو، سیستم‌های نمایه‌سازی شناورهای مخزن و موارد دیگر کار می‌کنند تا در حد امکان کمک‌های اپراتور را حذف کرده و استفاده را آسان کنند. اپراتور فقط لازم است دستگاه را راه‌اندازی کرده، دستور درست را روی رابط صفحه لمسی انتخاب کند، عملکردهای دیگر معمولا به صورت خودکار هستند.

سفارش انواع دستگاه پرکن مایعات

حرفه ای ترین و باکیفیت ترین دستگاه های بسته بندی و پرکن مایعات را از رادان ماشین بخرید.

کاربرد پرکن سیلندر پیستونی

این دستگاه‌ها به دلیل طراحی فوق‌العاده‌ای که دارند، کاربردهای گوناگونی داشته و برای موارد مختلفی استفاده می‌شوند.

محصولات ضخیم یا نازک

پرکننده های پیستون را می‌توان تقریباً با هر محصول، ضخیم یا نازکی استفاده کرد. این ماشین‌ها راه‌حل‌های ایده‌آلی را برای محصولات چسبناک و همچنین محصولاتی با ذرات بزرگ ارائه می‌دهند، به‌ طوری که سایر انواع پرکننده‌ها ممکن است نتوانند چنین مواردی را مدیریت کنند. محصولات ضخیم با جمع شدن پیستون به داخل سیلندر کشیده می‌شوند و در حین بازگشت به سیلندر به بیرون رانده می‌شوند. این روش پر کردن نه تنها برای محصولات ضخیم کار می‌کند، بلکه فضای باز آن به دستگاه اجازه می‌دهد تا میوه‌ها، دانه‌ها و سایر ذرات موجود در برخی محصولات را کنترل کند.

انواع دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

حمل مواد و اندازه‌های مختلف ظرف

از آنجایی که سیلندر و پیستون این ماشین‌ها در اندازه‌های مختلف طراحی می‌شوند، می‌توانید از دستگاه‌های پرکن پیستونی برای ظروف کوچک و بزرگ استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که اگر ظروفی در ابعاد مختلف استفاده می‌کنید، ممکن است به چندین اندازه پیستون نیاز داشته باشید.

کنترل ذرات موجود در محصولات

سس‌ها و مرباها می‌توانند دارای تکه‌های بزرگ سبزیجات یا میوه‌هایی باشند که می‌توانند نازل‌های پرکننده های پیستون را مسدود کنند؛ اما با تکنولوژی بین سیلندر و پیستون می‌توان بدون مشکل به این موضوع رسیدگی کرد که این موضوع از کاربرد دستگاه پرکن سیلندر پیستونی است.

تولید پر کننده‌های حجمی دقیقی

حجم ثابت داخلی سیلندر در هر سیکل پر کردن، به پرکننده‌های پیستون اجازه می‌دهد تا با هر بار حرکت پیستون، پرهای حجمی ثابتی تولید کنند.

ویژگی های دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که در زیر به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم:

طیفی از انواع نازل

پرکننده های نیمه اتوماتیک پیستون معمولاً از یک سر پرکننده تشکیل می‌شوند، اگرچه در برخی موارد استثناهایی وجود دارد. با این حال، نسخه‌های اتوماتیک ممکن است شامل تعدادی سر پرکننده مختلف باشد و چندین نازل برای رفع نیازهای محصول یا محصولات خاص ساخته شوند. از شیرهای توپی ساده گرفته تا سرهای غواصی و پر کردن از پایین به بالا، نازل‌های سفارشی به تطبیق‌پذیری پرکننده پیستون می‌افزایند.

ویژگی های دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

کنترل تمام ویسکوزیته محصول

در حالی که پرکننده های پیستونی برای جابجایی محصولات چسبناک و آن‌هایی که ذرات بزرگ دارند، ایده‌آل هستند، می‌توانید از آن‌ها برای پر کردن محصولات کوچک‌تر نیز استفاده کنید.

اندازه و مواد مختلف ظروف

پیستون‌ها در دستگاه پرکن می‌تواند از نظر اندازه نیز متفاوت باشند. این بدان معناست که پرکننده‌های پیستونی می‌توانند هم ظروف کوچک و هم بزرگ را اداره کنند. علاوه بر این، از آنجایی که سرها نیازی به ایجاد فشار یا آب‌بندی روی دهانه بطری، جهت اهداف سرریز ندارند، بطری‌های سبک وزن یا شکننده نیز ممکن است، روی پرکننده پیستونی کار کنند. حتی اشکال منحصر به فرد ظرف را می‌توان در اکثر ماشین‌آلات جای داد. فقط به خاطر داشته باشید، دستگاه‌هایی که هم ظروف کوچک و هم ظروف بزرگ را پر می‌کنند، ممکن است به چند پیستون نیاز داشته باشند.

کنترل ذرات به خوبی

از آن‌جایی‌که سیلندر پرکننده پیستون یک محلول پرکننده ایده‌آل برای محصولاتی مانند مربا، ژله و حتی برخی از صابون‌های حاوی ذرات است. دانه‌ها و ذرات کوچک‌تر مشکلی ایجاد نمی‌کنند؛ اما تکه‌های بزرگ میوه یا سبزیجات موجود در مربا یا سس، می‌تواند قسمت‌های خاصی را مسدود کند.

دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

حجمی دقیق

از کاربرد پرکن سیلندر پیستونی می‌توان به این مورد اشاره کرد که دستگاه در هنگام پر کردن محصولات مختلف، دستگاه به صورت خودکار همان حجم خواسته شده را در درون ظروف می‌ریزد. به این ترتیب با هر بار ضربه به همان حجم محصول وارد پیستون شده و از آن خارج می‌شود. همانطور که محصول از سیلندر به داخل ظروف انتظار رانده می‌شود، حجم دوباره تغییر نخواهد کرد. این فرآیند امکان پر کردن حجمی بسیار دقیق را فراهم می‌کند.

شکل‌های متنوع ظرف

این ماشین‌ها بسته به اندازه محصول، به روش خاصی کار می‌کنند. برای مثال، ماشین‌های پرکنی در کار با بطری‌ها، تمایل دارند آن‌ها را از بالا بگیرند، در حالی که سایر ظروف با اشکال مختلف از کناره‌ها گرفته می‌شوند.

جزئیات دستگاه‌های پرکن سیلندر پیستونی

 • طول حرکت پیستون و قطر داخلی سیلندر، حجم پر شدن دستگاه را تعیین می‌کند. سیلندرهای بزرگتر می‌توانند محصول بیشتری را در خود جای دهند.
 • می‌توانید با تنظیم طول حرکت پیستون، معمولاً از طریق یک چرخ دستی، حجم پر شدن دستگاه را تنظیم کنید.
 • امکان تنظیم سرعت حرکت پیستون نیز وجود دارد.
 • اندازه قیف بسته به اندازه ظروف شما می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، پرکننده‌های پیستون اتوماتیک احتمالاً محصولات را از یک منبع عمده مانند مخزن بیرون می‌کشند.
 • پیستون و سیلندر دستگاه در اندازه‌های مختلف برای پاسخگویی به نیازهای پروژه مختلف موجود است که این امر از ویژگی های دستگاه پرکن سیلندر پیستونی محسوب می‌شود.

کاربرد دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

جمع‌بندی

دستگاه‌‌های پرکننده پیستون به لطف طراحی مناسبی که در آن انجام می‌شود، امکان پر کردن دقیق حجمی را فراهم می‌کنند. پرکننده‌های پیستونی همچنین به بسته‌بندی‌کننده این امکان را می‌دهد که بتواند محصولات را در حجم‌های کم و زیاد انجام دهد. از کاربرد پرکن سیلندر پیستونی می‌توان حتی به پر کردن محصولاتی که دارای ذرات یا تکه‌های کوچک هستند؛ مانند رب گوجه فرنگی، سس سالاد و برخی صابون‌ها اشاره کرد. پرکننده‌های پیستون را می‌توان به دو صورت، دستگاه پرکن مایعات خودکار و یا برای کارکرد به صورت نیمه خودکار تولید کرد. این امر باعث می‌شود که دستگاه‌های پرکننده برای تمام تأسیسات مفید باشند.

سوالات متداول

✅دستگاه نیمه اتوماتیک پرکن سیلندر پیستونی چگونه کار می‌کند؟

آن‌ها به تعامل بیشتری با اپراتور، از جمله موارد زیر نیاز دارند:

 • قرار دادن ظروف داخل دستگاه
 • شروع هر چرخه پر شدن از طریق یک سوئیچ دستی یا پا
 • حذف هر ظرف پر شده پس از هر چرخه پر کردن

آن‌ها می‌توانند در نسخه‌های رومیزی برای بسته‌بندی‌های کوچک‌تر عرضه شوند.

✅بسته‌بندی محصولات چه مدت زمانی طول می‌کشد؟

بسته به حجم پر، ویسکوزیته مایع و سطح اتوماسیون دستگاه متفاوت است. به ‌عنوان مثال می‌توان، حجم‌های بین 5 میلی‌لیتر تا 25 لیتر را در حداکثر 150 ظرف در دقیقه توسط دستگاه‌های پرکن حجمی پر کرد.

1 پاسخ
 1. علی
  علی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه سوالی داشتم دستگاه‌های پرکن سیلندر پیستونی برای پر کردن شامپو مناسبه یا باید دستگاه پرکن دیگه ای تهیه کنیم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *