لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی

خط کامل بسته بندی شامل چه دستگاه هایی است؟

بسته‌بندی صنعت بزرگی است که از بخش‌های مختلف تشکیل می‌شود. هر بخش از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات خاصی استفاده می‌کند که در فرآیندهای بسته‌بندی در بسیاری از کسب و کارهای مختلف ضروری هستند. معمولاً در کارخانه‌ها و تولیدی‌ها، یک خط کامل بسته‌بندی وجود دارد که متشکل از انواع مختلف ماشین‌آلات بسته‌بندی است. البته ماهیت این دستگاه‌ها بسته به صنعتی که کسب و کار در آن فعالیت می‌کند، متفاوت خواهد بود. در این مقاله با لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی که از پرکاربردترین دستگاه‌ها در این زمینه به شمار می‌روند، آشنا خواهیم شد.

لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی

از دستگاه‌های بسته‌بندی برای بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها شامل تجهیزاتی هستند که مراحل مختلف بسته‌بندی از پر کردن گرفته تا درب‌گذاری، سیل کردن و قرار دادن در کارتن را انجام می‌دهند. طیف متنوعی از دستگاه‌های بسته‌بندی برای صنایع مختلف وجود دارند که هر کسب و کاری بسته به نیاز خود، می‌تواند دستگاه خاصی را تهیه کند.

لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی

برای مثال می‌توان به دستگاه‌های پرکن مایعات اشاره کرد که کسب و کارهای فعال در حوزه مواد غذایی و مواد شیمیایی باید با توجه به محصولات خود، نوع صحیحی از این دستگاه‌ها را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند؛ اما به صورت کلی می‌توان گفت که دستگاه های خط کامل بسته بندی شامل موارد زیر می‌شوند که در ادامه توضیحات مربوط به هر یک را ارائه خواهیم داد:

  • مخزن ذخیره
  • میکسر
  • پمپ انتقال
  • دستگاه پرکن مایعات
  • میز ترافیک
  • دستگاه درب بند
  • دستگاه لیبل چسبان
  • دستگاه کارتونینگ
  • دستگاه چسب زن کارتن
  • دستگاه شیرینگ پک

اولین دستگاه در لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی، مخزن ذخیره است که همانطور که از نامش پیداست، برای ذخیره و نگهداری مواد اولیه مانند آب، روغن، مواد ترکیب‌شده و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخزن در مراحل ابتدایی خط تولید و بسته‌بندی قرار دارد و ممکن است بسته به تعداد مواد اولیه مورد استفاده در تولید، چند مخزن جداگانه تهیه شود.

میکسر

میکسر صنعتی دستگاهی است که برای هم‌زنی و مخلوط کردن مواد غذایی و شیمیایی که نیازمند دقت میکس بالا هستند، استفاده می‌شود. میکسر مورد استفاده برای خط کامل بسته‌بندی، در دو نوع عادی و هموژنایزر تولید می‌شود که نوع هموژنایزر آن، برای میکس کردن موادی که باهم ترکیب نمی‌شوند (مانند روغن و آب) به کار می‌رود؛ بنابراین مواد اولیه از مخزن ذخیره به میکسر انتقال می‌یابند تا با هم ترکیب شده و محصول نهایی (اعم از مواد غذایی، شیمیایی، آرایشی بهداشتی و غیره) به دست آید. قابل ذکر است که در صورت نیاز به خرید میکسر هموژنایزر برای خط بسته‌بندی خود، می‌توانید این دستگاه را از فروشگاه اینترنتی رادان تهیه فرمایید.

میکسر

دستگاه میکسر صنعتی

پمپ انتقال

پمپ انتقال نیز یکی از دستگاه‌های موجود در لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی است که وظیفه انتقال مواد از میکسر به دستگاه پرکن یا سایر دستگاه‌ها را بر عهده دارد. روش کار این پمپ بدین شکل است که توسط موتور، به سیال نیرویی وارد کرده و انرژی آن را افزایش می‌دهند تا سیال جابجا شده و به دستگاه بعدی انتقال یابد. پمپ انتقال نیز از جمله تجهیزاتی است که می‌توانید از فروشگاه رادان تهیه فرمایید.

دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مایعات از مهم‌ترین دستگاه های خط کامل بسته بندی است که کار پر کردن مواد در داخل ظروف را انجام می‌دهد. این دستگاه دارای مکانیزم‌های مختلفی است (سیلندر پیستونی، پمپی و غیره) که به روش‌های متفاوت مواد را به داخل ظروف انتقال می‌دهند؛ بنابراین، محصول پس از میکس شدن، توسط پمپ انتقال به مخزن دستگاه پرکن منتقل می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله دستگاه پرکن مایعات چیست مراجعه فرمایید.

میز ترافیک

میز ترافیک که به آن سینی ترافیک نیز گفته می‌شود، دستگاهی است که در خط کامل بسته‌بندی قبل یا بعد از دستگاه پرکن مایعات قرار می‌گیرد و مسئولیت نظم بخشیدن و هدایت ظروف بر روی خط یا جمع کردن ظروف از روی آن را بر عهده دارد. این میز از ایجاد ترافیک روی خط جلوگیری کرده و مانع از افتادن بطری‌ها و ظروف روی زمین می‌شود. هدف از استفاده از این دستگاه در خط بسته‌بندی، کمک به قرارگیری محصولات به شکلی منظم در جهت ورود یا خروج از دستگاه است.

دستگاه درب بند

پس از اینکه محصول توسط دستگاه پرکن مایعات در خط بسته‌بندی به داخل بطری‌ها یا ظروف انتقال می‌یابد، این بطری‌ها یا ظروف به سمت دستگاه درب بند حرکت می‌کنند تا درب آن‌ها گذاشته شود. دستگاه درب بند می‌تواند مجهز به مکانیزم سیلینگ باشد که کار سیل کردن (پلمپ کردن) ظروف را انجام می‌دهد.

دستگاه درب بند

دستگاه درب بند

دستگاه لیبل چسبان

دستگاه لیبل چسبان یکی دیگر از دستگاه‌های مورد نیاز در لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی است که همانطور که از نام آن پیداست، کار چسباندن لیبل یا برچسب حاوی مشخصات روی محصول را انجام می‌دهد. این دستگاه نیز انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع ظرف و لیبل، کار لیبل‌چسبانی را انجام می‌دهند.

دستگاه کارتونینگ

پس از اینکه محصولات در خط کامل بسته‌بندی به داخل ظروف انتقال یافتند، درب آن‌ها گذاشته و لیبل آن‌ها نیز چسبانده شد، به دستگاه کارتونینگ می‌رسند. در این بخش، محصولات آماده باید توسط دستگاه کارتونینگ در داخل کارتن‌هایی قرار گیرند تا حمل و نقل آن‌ها آسان‌تر شده و از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود.

سفارش انواع دستگاه پرکن مایعات

حرفه ای ترین و باکیفیت ترین دستگاه های بسته بندی و پرکن مایعات را از رادان ماشین بخرید.

دستگاه چسب زن کارتن

معمولاً در خطوط بسته‌بندی اتوماتیک که دارای دقت و بهره‌وری بیشتری هستند، در مراحل انتهایی از دستگاه چسب‌زن کارتن استفاده می‌شود. این دستگاه پس از دستگاه کارتونینگ قرار گرفته و همانطور که از نام آن مشخص است، کار چسب زدن زیر و روی کارتن‌ها را انجام می‌دهد تا از متلاشی شدن آن‌ها و آسیب دیدن محصولات جلوگیری شود.

دستگاه شیرینگ پک

پس از بسته‌بندی کامل محصولات، دستگاه شیرینگ پک در آخرین مرحله با استفاده از حرارت، یک پلاستیک نازک و شفاف را به دور کالاهای بسته‌بندی‌شده می‌کشد تا علاوه‌بر نگهداری چندین محصول در کنار هم، از ورود آب و گرد و غبار به آن‌ها جلوگیری کند. برای انجام این کار، نوار نقاله محصولات را به دستگاه شیرینگ پک انتقال می‌دهد تا فیلم شیرینگ به دور آن‌ها پیچیده شده و از محفظه‌ای به نام کوره عبور کنند تا با استفاده از حرارت، این لایه پلاستیکی منقبض شود و به خوبی محصول را احاطه کند.

دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک

جت پرینتر و دستگاه کدگذاری

برخی از کارخانه‌ها در انتهای لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی خود، پرینترهای مخصوصی را قرار می‌دهند که با استفاده از لیزر یا جوهر، بارکدها و سایر مشخصات کلیدی را روی محصول چاپ می‌کنند.

سخن پایانی

وقتی صحبت از خرید دستگاه‌های بسته‌بندی می‌شود، متغیرهای زیادی باید در نظر گرفته شوند؛ از تحقیق در مورد ماشین‌آلات، مدل‌ها و برندها گرفته تا انتخاب فروشنده مناسب برای ارائه خدمات، تأمین و نگهداری. خرید خط کامل بسته‌بندی یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای کسب و کار شما است. هنگام خرید خط بسته‌بندی، باید وقت کافی را بگذارید و دقت لازم را در این فرآیند به خرج دهید. به همین دلیل، در این مقاله لیست تجهیزات خط کامل بسته بندی و دستگاه‌های مورد نیاز را بررسی کردیم تا شما را در این فرآیند یاری کنیم.

سوالات متداول

جنس بدنه دستگاه‌های بسته‌بندی از چه متریالی ساخته می‌شود؟

دستگاه‌های بسته‌بندی باید از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شوند تا تمامی مراحل به شکلی کاملاً بهداشتی انجام شده و از زنگ‌زدگی یا خوردگی دستگاه جلوگیری شود. این امر به ویژه در صنایع دارویی، غذایی و آرایشی بهداشتی حائز اهمیت است.

آیا می‌توان با خرید خط کامل بسته‌بندی یک کسب و کار خانگی راه‌اندازی کرد؟

بله، با خرید دستگاه‌های بسته‌بندی مانند دستگاه پرکن مایعات، دستگاه لیبل‌چسبان و دستگاه درب بند می‌توانید کسب و کار خانگی خود را راه‌اندازی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *